Лидерите на страните от НАТО, които се срещнаха в Брюксел, отново предупредиха за заплахата от Китай, чието поведение определят като "системно предизвикателство" за базирания на правила международен ред.
Посочва се, че страната ускорено разширява ядрения си арсенал, сътрудничи си в сферата на отбраната с Русия и не е прозрачна за модернизацията на армията си.
Йенс Столтенберг, генерален секретар на Алианса, предупреди, че Китай доближава НАТО във военно и технологично отношение, но в същото време подчерта, че НАТО не желае нова Студена война с азиатската държава.
Президентът на САЩ Джо Байдън от своя страна призова останалите лидери от НАТО да се изправят срещу авторитаризма на Китай и нейната растяща военна мощ.
Китай реагира на изказванията - мисията на Китай в Европейския съюз публикува позиция в Twitter, в която се посочва, че с твърденията си от НАТО клеветят "мирното развитие" на Китай и не преценяват правилното "международното ситуация и собствената си роля". Според китайската страна твърденията срещу нея показват, че налице все още е нагласата от Студената война и политиката на блокове.
"Китай е посветен на политика, която е отбранителна по своята същност. Нашият стремеж към модернизация на армията и отбраната е оправдан, разумен, открит и прозрачен", посочват още от мисията.
Там се посочва, че бюджетът на отбраната на страната за 2021 г. се равнява на около 209 милиарда долара, което е 1,3% от брутния вътрешен продукт - по-малко от двата процента, които са минимумът за страните от НАТО.
Китай също призовава НАТО да разглежда развитието на страната по "рационален начин" и да спре да говори за "т.нар. Китайска заплаха", а вместо това да посвети енергията си в насока повече диалог и сътрудничество.