Водещ руски учен физик, работещ в областта на хиперзвукови технологии, беше осъден на седем години затвор по обвинения в държавна измяна, съобщават от руското правосъдно министерство, цитирани от Moscow Times.
Александър Куранов, който в миналото ръководеше програмата за хиперзвукови самолети Аякс от съветската епоха, беше обвинен, че е предавал на чужди граждани тайни за научни постижения на Русия и че е работил в полза на чужда държава.
Градският съд на Санкт Петербург призна 76-годишния учен за виновен в държавна измяна и го осъди на седем години затвор при висока степен на сигурност.
Освен това той е глобен със 100 000 рубли (1075 долара).
Говорителят на съда в Санкт Петербург Дария Лебедева посочва, че са били необходими две съдебни заседания по процеса, за да се стигне до присъдата.
Заради наличието на информация с гриф "Строго секретно" делото срещу Куранов се гледаше при закрити врата.
След 2014 г. и анексирането на полуостров Крим Русия засили присъдите за държавна измяна, а след началото на пълномащабната инвазия в Украйна случаите на подобни присъди се увеличиха още повече.
Анализ на независими руски медии върху данни от Върховния съд на страната, публикуван по-рано тази седмица, показват рекорден брой присъди за държавна измяна, шпионаж и разкриване на държавни тайни през 2023 г.
Критиците на режима в Кремъл заклеймиха арестите на учени, журналисти и обикновени граждани по обвинения в споделяне на чувствителна информация с чужденци като примери за параноя на държавно ниво.