САЩ и Германия постигнаха споразумение относно строежа на спорния газопровод "Северен поток 2", предава BBC.
Според заместник държавният секретар Виктория Нюланд проектът е "лош", но сделката все пак предвижда санкции срещу Русия, ако се опита да използва енергетиката като лост за натиск срещу Киев и в същото време се предвиждат 200 милиона долара американски инвестиции в украинската енергийна сигурност.
Това ще включва 50 млн. долара кредити за инвестиции в технологии за възобновяема енергия, както и гаранции за изплащане на транзитни такси, ако Украйна бъде заобиколена.
Близо 100% от работите по "Северен поток 2", минаващ по дъното на Балтийско море, вече са приключени. Притесненията на Вашингтон са, че той ще увеличи зависимостта на Европа от руския природен газ и директно ще засегне Украйна, намалявайки транзитните такси, които страната получава в момента.
В този смисъл Полша и Украйна разпространиха съвместно изявление, в което казват, че САЩ "се отказаха от опитите да спрат пускането на газопровода "Северен поток 2" и че германо-американската договорка "съществено задълбочава" кризата около този балтийски проект.
Газопроводът ще позволи увеличаване на доставките за Европа, но най-вече приоритет ще бъде Германия. При използването на пълния му капацитет Русия ще може да заобикаля заобикаля транзита през Украйна.