Американските военни сили в Афганистан няма да се изтеглят от страната на 1 май, какъвто срок беше договорен между предишната администрация в Белия дом и талибаните, а на 11 септември, съобщават "Вашингтон пост" и "Ройтерс", позовавайки се на свои източници в екипа на президента Джо Байдън.
По този начин оттеглянето на американските военни от Афганистан ще се случи точно 20 години след терористичните атаки на 11 септември 2001 г., които бяха и фактическата причина Вашингтон да започне своята война срещу терора - най-дългият военен конфликт в историята на страната.
Предстои държавният секретар Антъни Блинкън и военният министър Лойд Остин да проведат среща с партньорските държави от НАТО в Брюксел, за да ги информират за по-конкретните си планове.
През февруари миналата година САЩ сключиха споразумение с талибаните, като една от постигнатите договорки беше до май 2021 г. всички чуждестранни сили да напуснат Афганистан. Бившият президент Доналд Тръмп беше в основата на това споразумение като една от основните му цели беше връщането на американските войници у дома, било и с цената на нестабилност в региона.
В началото на 2021 г. контингентът от войници на САЩ в Афганистан беше редуциран до 2500 души. Според Джо Байдън обаче поставяният краен срок 1 май би бил труден за изпълнение, тъй като рязко оттегляне на силите на НАТО ще означава дестабилизация на страната и разместване на силите в целия регион.
Войните в Афганистан, Ирак и Сирия струват на американските данъкоплатци повече от 1,57 трилиона долара от 11 септември 2001 г., според доклад на Министерството на отбраната.
Междувременно по-рано днес стана ясно, че Вашингтон е спрял плановете за изтеглянето на американски военни от Германия. Според плановете на Доналд Тръмп около 500 войници трябваше да се изтеглят от района на Висбаден, но със смяната на администрацията тази идея е била замразена.