САЩ налага забрана за вноса на руски петрол и газ, обяви президентът Джо Байдън.
"Това означава, че руският петрол вече няма да бъде приеман на пристанищата на САЩ и американският народ ще нанесе нов мощен удар на военната машина на Путин", обяви той пред репортери в Белия дом.
САЩ са внасяли средномесечно над 20,4 милиона барела суров петрол и рафинирани продукти от Русия през 2021 г., което е около 8% от вноса на течни горива в страната, сочат данните на Енергийната информационна администрация. Страната внася и незначително количество въглища от Русия, като и този внос ще бъде забранен.
Очаква се новата санкция да доведе до допълнителен ръст на цените на бензина в Америка и да ускори инфлацията.
"Днешното решение ще има цена за нас в САЩ", призна президентът. То обаче е взето със съгласието и на Демократическата, и на Републиканската партия, подчерта Байдън.
Байдън призова петролните компании да не предприемат прекомерно повишаване на цените и обеща стъпки за смекчаване на негативното въздействие на забраната за внос на руски петрол.
Малко след това и британското правителство обяви, че се отказва от руския петрол и доставките му, но поетапно - до края на годината.
По думите на министъра за бизнеса Куази Куартенг се проучват възможности за отказ от руски газ, но той е едва 4% от общите доставки.
Руските доставки на петрол са едва 8% от всички в Обединеното кралство. При дизела делът е по-висок - 18 на сто и засега той не подлежи на забрана за внос.
Засега Европа, която е много по-зависима от руските петрол и газ, се въздържа от подобно решение.
"Разбираме, че съюзниците на Вашингтон могат и да не последват стъпките на САЩ, тъй като тяхната ситуация по отношение на енергийната стабилност се различава в значителна степен", каза и Байдън.
Премиерът Кирил Петков вече обяви, че България е сред страните в ЕС, които няма да подкрепят идеята за ограничаване на вноса на руски енергийни източници.