Северна Корея обеща да спре да изпраща балони с боклук през границата си с Южна Корея, но само ако Сеул прекрати практиката си да праща на север листовки с пропаганда срещу режима в Пхенян, съобщава "Ройтерс".
Миналата седмица властите в Корейската народодемократична република (КНДР) започнаха странна кампания, с която изпратиха към южната си съседка цели 15 тона отпадъци с помощта на 3500 балона.
Севернокорейските балони пренасяха разнообразни боклуци, включително фасове от цигари, текстилни и хартиени отпадъци и пластмаса. Според Министерството на националната отбрана на Южна КОрея в торбите не са открити човешки екскременти, въпреки че първоначално се появиха подобни информации.
Част от огромните торби с боклуци се озоваха върху някои от най-големите небостъргачи в Сеул.
Изпращането на боклука дойде на фона на акци за заглушаването на GPS сигнали.
Ким Йо Чен, сестрата на севернокорейския лидер Ким Чен Ун и високопоставен служител на управляващата Работническа партия на Корея, каза в изявление, публикувано в нощта на 29 май, че балоните са "подаръци на искреност".
Според изявлението балоните са отмъщение за продължаващата пропагандна кампания на Южна Корея, която разпространява на север листовки със свидетелства на севернокорейски дезертьори, храна, лекарства, пари и USB флашки със записи на музикални видеоклипове на популярни южнокорейски изпълнители.
Властите в Сеул определиха действията на Пхенян като "ирационален акт на провокация".
От външното министерство на страната разкритикуваха действията на северната си съседка като "нецивилизовани" и "абсурдни" и призоваха за незабавно спиране на това "низко поведение".
Администрацията на президента Юн Сук-йол също излезе с позиция, според която Южна Корея ще отговори на провокацията и ще предприеме "сериозни мерки".
Изявлението на кабинета беше последвано от спешно заседание на Съвета за национална сигурност.
Един от възможните отговори на Сеул е да възобнови пускането на високоговорители по границата със Северна Корея, които да излъчват пропаганда и корейска поп музика.
Тази практика беше спряна през 2018 г. след срещата на тогавашния президент на Южна Корея Мун Дже-Ин с лидера на КНДР Ким Чен-ун.
Демократичният Юг и комунистическият Север остават де факто във война, тъй като Корейската война (1950-1953 г.) завършва с примирие, но мирен договор така и не бе подписан.
Южна Корея е твърд съюзник на Съединените щати и модерната й армия редовно провежда учения със американските въоръжени сили, докато Пхенян разработва ракетни и ядрени технологии, които според Сеул и Вашингтон нарушават резолюции на ООН, отбелязва "Ройтерс".