На фона на растящото напрежение между Гърция и Турция заради спорове за правото на експлоатация морските води, става ясно, че турският сондажен кораб "Фатих" има вероятност да е открил 1-2 находища на природен газ в Черно море. Това съобщава местната телевизия "Хабертюрк", цитирана от news.bg.
Корабът "Фатих" провежда проучвателни работи в Черно море от 20 юли насам, като изследваният от него участък участък "Дунав-1" се намира в близост до мястото на пресечната точка между морските граници на България и Румъния.
Турският телевизионен канал съобщава, че има вероятност корабът там да е открил качествени находища на природен газ. Другият потенциален участък със стабилно газово находище е край бреговете на Турция близо до град Къркларели.
Това не е единственият подобен проучвателен кораб, който търси газ в Черно море - "Барбарос Хайретин паша" откри богати запаси от природен газ в западната част на Черно море.
Засега няма официално потвърждение за нови находища, но по-рано тази седмица турският президент Реджеп Таип Ердоган обяви намерението си да обяви на 21 август "много добри новини за страната, които ще отворят нова ера за Турция".
Тези информаци идват на фона на кампанията на страната за издирване на природен газ и в Източното Средиземноморие, което предизвиква сериозни търкания с Гърция и спорове относно коридори за ексклузивни права за проучвания, които и двете държави вярват, че имат.
Вчера гръцкият премиер Кириакос Мицотакис призова Ердоган да "спре провокациите" в региона и да се върне на масата за преговори, за да бъдат решени съществуващите разногласия по темата за ограничаването на морските зони.
"Моето послание до Турция е много просто - спрете провокациите и нека започнем да говорим като цивилизовани съседи", коментира той пред CNN, за които даде специално интервю в сряда вечерта.
"Трябва да седнем и да обсъждаме като цивилизовани съседи и ако не успеем да разрешим този въпрос, двамата винаги можем да го заведем пред Международния съд и съдът да реши от наше име. Но това, което не можем да търпим, е едностранна активност на Турция в райони, които ние считаме за изключителна гръцка икономическа зона. Турция оспорва това като праща не само кораб за проучване, но и значителен брой военни кораби в района", коментира той, визирайки Международния съд в Хага.
Гръцкият премиер цитира споразумението, подписано наскоро с Египет за демаркация на изключителни икономически зони, като заяви, че то може да послужи като план за други споразумения в региона.
"Но това не може да се случи, ако се занимаваме с дрънкане на оръжие и ако трябва да се сблъскваме от време на време с половината от флота на Турция, плаващ в Егейско море или в Източното Средиземноморие", продължи Кириакос Мицотакис и спомена скорошния сблъсък на гръцка и турска фрегата край бреговете на Кастелорисо по време на военноморски маневри.