„Интервюто” може да промени правилата на Холивуд

Как една непретенциозна холивудска комедия се превърна в най-продавания филм на Sony в интернет и в най-продавания филм за 2014-та в услугите „видео по заявка" на Google и YouTube?

И как успя да спечели 15 милиона долара приходи само от разпространение в мрежата и да отбележи близо милион нелегални сваляния още в първия ден след появата на нелегални копия?

Ами как другояче, освен чрез скандал. И то доста тлъст, политически, международен скандал, в който се намеси президентът Барак Обама, севернокорейските служби и епична хакерска групировка, позната като „Пазителите на мира".

Филмът по лековат начин разказва как двама американски журналисти отиват в Северна Корея, за да вземат интервю от Ким Чен Ун. Но малко преди да заминат биват потърсени от ЦРУ, които им поставят мисията да убият севернокорейския лидер с отрова.

Скандалът около филма се разрази след като в края на ноември неизвестни хакери извършиха кибератака срещу Sony Pictures и заявиха, че по време на прожектирането на "Интервюто" могат да бъдат организирани терористични атентати. Американските власти твърдят, че зад тези заплахи стои Северна Корея и президентът Барак Обама обеща Вашингтон да предприеме ответни мерки. Пхенян обаче отрече да има нещо общо с хакерската атака.

В началото на скандала Sony отмени премиерата на филма, но по-късно все пак го пусна по кината и в интернет.

А струва ли си?

Така след всички драми около пускането му, дойде време и зрителите да проверят дали филмът в крайна сметка си струва. И по всичко личи, че отговорът е „Не".

Американските критици дадоха предимно негативни оценки на лентата, като разкритикуваха примитивния хумор и недомисления сюжет. Медиите коментираха, че без сочния скандал лентата едва ли би предизвикала голям интерес, а според зрителските отзиви комедията е пренаситена с черен хумор и много кървави сцени, но в нея няма нищо кой знае колко скандално. Някои критици даже заявяват, че „Интервюто" трябваше да е просто няколкоминутен скеч във вечерно шоу и нищо повече.

Други обаче настояват, че тъй като историята около филма се оказа далеч по-вълнуваща от сюжета в самия филм, неговите художествени достижения (или липсата им) вече нямат никакво значение.

Да, големите кина в Щатите се уплашиха от терористичните заплахи и отказаха да пускат филма, но в същото време гледането и разпространението на „Интервюто" се превърна в особен акт на съпричастност в полза на свободата на словото. Някои киносалони обявиха, че ще показват филма именно с тази благородна цел, а взеха да го разпространяват и големи компании като Apple.

Зашеметяващите онлайн продажби на „Интервюто" отново разпалиха и един стар дебат относно възможността дигиталните копия на филмите да бъдат разпространявани паралелно с тяхното излизане по кината, а не значително по-късно.

За независимите кино автори и дистрибутори успехът е потвърждение, че в дигиталното разпространение е бъдещето на киното и колкото по-бързо индустрията тръгне в тази посока, толкова по-добре. Компаниите като Apple и Microsoft, които предлагат дигитално съдържание, също ще окажат натиск, а ако бъдат питани самите потребители, те гарантирано ще искат да получат всеки филм веднага и на всякакви носители.

Киносалоните и продуцентските компании от своя страна ще посочат „Интервюто" като доказателство, че успоредно дигитално разпространение (и неизбежното пиратстване веднага след това) съсипва шансовете на премиерния филм в бокс офисите. Крехките $2.8 млн. приходи на „Интервюто" потвърждават това, колкото и ограничено да е разпространението на филма в американските киносалони.

Тези спорове могат да продължават вечно, но и двете страни изглежда забравят, че популярността на „Интервюто" се дължи на един уникален казус, който надали ще се повтори някога.

Или както обобщава Chicago Sun-Times:

„Откровено глупаво е който и да е хакер/терорист да бъде уплашен от нещо толкова нелепо като „Интервюто".

А най-големите вериги кина в Щатите да се отдръпнат от разпространението на филма: още по-глупаво.

Първоначалният анонс на Sony, че няма да показва филма никъде: отвъд човешката глупост.

Последвалото им отмятане и пускането на „Интервюто" онлайн и в няколкостотин кина из страната, и то точно на Коледа: отчаян и повърхностен маркетингов ход.

Рядко толкова много интелигентни хора взимат толкова лоши решения относно един толкова глупав филм".

При тези постигнати резултати обаче, няма как да не се намерят и техни последователи...

#3 vanko 04.01.2015 в 11:11:37

"Филмът" е отчайващо тъп!!! Дори да бяха набутали Обама, Путин и Далай Лама като мишени. Нищо не може да го спаси... Сет Рогън отдавна се е превърнал в запазена марка за кинематографичен боклук. Най-вероятно "проекта" ще обере малинките.

#6 Astarot 04.01.2015 в 13:01:14

Сет Роугън отдавна е лицето на дебелашките американски "fart jokes" и "get your balls off my face jokes"... Като цяло, измества методично Адам Сандлър от трона на "дебилното лице на холивудската комедия". Жалко за Джеймс Франко, който не е никак лош актьор, но от "127 часа" нататък, всичко е баир надолу за него.

#7 Ролинс 04.01.2015 в 17:55:36

Pavur Pezev | 04.01.201509:25 Пезев, забрави да споменеш главната тема в статията - че тази хакерска атака била "false-flag operation" или ЦРУ са си го направили сами както 9/11 The idea of “America under attack by North Korea” is a lie. И какви доказателства дава автора - никакви, сентенции, басни, празни приказки.... Естествено на такива като теб това е достатъчно, вие вече отдавна сте си изградили мнението кои са добрите и кои лошите. Поне нещо да беше казал за режима в Северна Корея и за разликата с техните съседи - южнокорейците. Едни гладуват, а други произвеждат Hyundai, KIA, Samsung, LG. Но не, според вас Холивуд няма право да осмива първите (или по-скоро режима им).

#10 Rowan 05.01.2015 в 14:05:03

Бички, висна ми чейнето от това филмче… Все съм имал подозрения за рашките ама… Нещо друго забелязах, обаче. Този пич беше на 60+, щото през 70-та, като го натирили там, каза, че е бил на 20. И леко се зачудих, Бички, тези дали имат аптека там? Щото ние на 60+ ще сме абонирани за фармакологичната индустрия и ще сме така още от 50 годишни… при повечко късмет. Иначе – спор няма, примитивни са. Не знаят, какво е да изплащаш ипотека, гражданска отговорност на колата, как да си вредиш детето на детска градина, за бюрокрация не са и чували, хабер си нямат от разправии с комшиите в блока, не се ядосват за политика… Неандерталци направо…

#11 deowin 05.01.2015 в 18:48:16

>idiot filmgoers, who now see it as a “patriotic duty” to see the film Moot point - ниските приходи от филма категорично показват, че такива идиоти са доволно малко.

#12 deowin 05.01.2015 в 19:09:29

>Happy People: A Year in the Taiga Дооооста са happy всякакви северни народи.. Сигурно затова нивото на самоубийствата сред чукчите и ителмените е над 1.3 промила - над 50% по-високо дори от това сред инуитите в Гренландия, които водят държавните класации. Инуитите в Канада имат десетина пъти по-високо ниво на самоубийства, отколкото средно за Канада. Като цяло, гигантски нива на депресия, алкохолна зависимост и всевъзможни други психически проблеми са стандартни за северните народи и особено за примитивните, местни хора. Хепи отсекъде.

#15 deowin 05.01.2015 в 20:09:28

>не си гледал филма И? Погледнах за какво иде реч, пък и от заглавието си личи. Е ли или не е филм, който показва колко щастлив, весел и прекрасен е животът на [някой от по-примитивните северни руски народи]? >всички обединени от кефът да живеят 6 месеца сами при -50° Точно този кеф явно не работи добре за инуити, ителмени, чукчи и прочие северни народи. За щастливите хора обикновено не е типично да изпадат в клинична депресия, да насилват жената и децата си, да се пристрастяват към алкохол и да се самоубиват - все отлично документирани особености на народи, които живеят примитивно в неблагоприятни (-50°) условия. Ако не си съгласен с мен и, например, според теб широкоразпространените депресия, битово насилие, алкохолизъм и самоубийства са признак за развито, хармонично общество, вместо за такова със много сериозни проблеми, то просто кажи и ще се разберем, че имаме различни виждания по този основен въпрос. Също, за пореден път ще ти препоръчам изцяло да спреш да ползваш определителния член - в началото беше комично, сега е просто тъжно. Да, разбирам, че надали ти харесва да ти развалям мита за прекрасния живот, който хората си живеят близко до суровата природата в ужасно тежки условия извън модерната цивилизация, но обективните показатели сочат, че самите тези хора не е като да биха се съгласили с подобна идея - доказват го по възможно най-крайния начин, лишавайки се от собствения си живот.

#16 Ролинс 06.01.2015 в 02:16:35

Pavur Pezev+0 -0 + - Ролинс, брат, а ся и на тебе ти треснем въпросо - кои сме "ние" и кои сте "вие". Северна е една "затворена" държава, и нито "вие", нито "ние" знаем дали мрат от глад. ------------------------------------------ Какво се правиш на недоощипана мома? "Вие" сте мразещите западната цивилизация (цивилизацията). А най-лесно да се разбере дали Северно-корейците гладуват е като се отворят границите, но техният вожд не го иска - значи там има много неща, които не трябва да излизат наяве.

#17 Майкъл 06.01.2015 в 07:27:57

Филмът наистина е тъп но не е скучен. Както вече е споменато в предишните коментари - типичните дебелашки смешки на Сет Роген. На някои от тях наистина се смях. Общо взето, видях кажи-речи каквото очаквах. По-късно, имах глупостта да гледам мюзикъла Into the woods на кино и много съжалявам за големите актьори в него и за високия му IMDB рейтинг, но такава скука никъде другаде няма. В сравнение с него, тъпият "Интервюто" със своя плосък сценарий е около 100 пъти по-забавен и гледаем. Сега мюзикъл феновете може да ме оплюят, но това е положението, както казало кучето - въпрос на вкус.

#19 deowin 06.01.2015 в 21:30:52

>не става дума за инуити, чукчета и т.н. филма е германски Което изобщо не противоречи на това, което казвах. Следователно е non sequitur. Забравил си да споменеш, че филмът е цветен, а не черно-бял. Не, това също не противоречи. >не знам кое по-тъжно: моят пълен член или тв'а, че стилът ти е една розова рядка каша която наподобява абсурдните стълби на Ешер Моят стил няма никакво отношение към твоята неграмотност. Не ги смесвай с цел да оправдаваш второто. Апропо, гладните деца в Африка според мен са нещо още по-тъжно от твоята неграмотност. Не, това също не е оправдание да си неграмотен. >липсата на ензим разграждащ алкохола в стомасите на инуитите Говориш наизуст. Да, заради отчасти азиатския си произход инуитите имат известни генотипни различия от тези на континенталните датчани, но тези различия съвсем не са толкова абсолютни, че да можеш да говориш за "липса на ензим" (а и същите варианти на гени, които предразполагат към алкохолизъм, се срещат в абсолютно всяка популация), и са просто един не особено съществен фактор, който допринася за проблема. Ескимисите хващат бутилката заради депресия, по-точно заради свързаните безпокойство и подтиснатост - все пак алкохолът е депресант, но помага съществено с безпокойство, затова и отвързва езиците и премахва задръжките. Гените им евентуално са някакъв фактор залитането към алкохола да има по-голяма вероятност да се превърне в алкохолизъм. Та, ще се наложи да се информираш значително по-добре, ако искаш да спреш да звучиш инфантилно. Например, в The Noonday Demon на Andrew Solomon има отлична глава относно тези хора и сериозните им проблеми, базирана върху неговия личен опит от няколкомесечно пребиваване в диво, абсолютно откъснато от света рибарско селце в Гренландия с няколко десетки души население.

#21 deowin 07.01.2015 в 18:20:02

>всичко е просто Според мен го правиш по-просто, отколкото е необходимо да е. Което не е добродетел, а опростенческо, тривиализиращо мислене. Дали го правиш от мързел, незнание, неумение или злонамереност за мен няма никакво значение. Примитивната гордост, с която отбелязваш, че не можеш да проследиш нечия мисъл (в случая, моята), е доста показателна. Винаги ми е ставало тъжно от хора, които жертват достойнството си за едната гола гордост, и после си остават само с нея. Е, все е нещо..

Новините

Най-четените