Ако музикантите станат политици

Изглежда, сякаш политиката вече не се нуждае от политици. Всичко е толкова свързано с камерите, PR-а, образа, който се изгражда в медиите, че политиците все повече заприличват на шоумени, актьори, музиканти.

И музиканти обаче минават на другата страна.

Ето и у нас преди дни се разбра, че певицата Камелия Тодорова например се кани да е вицепрезидент. Тя е подгласник на кандидата за президент Димитър Куцаров, собственик на охранителна фирма и бивш частен детектив. Двойката, която вече е подала документите си в ЦИК, е издигната от инициативен комитет.

Тодорова, която бе симпатизантка на Яне Янев преди години, е член на Изпълнителния комитет на Национално движение ДНЕС (Движение за национално единство и спасение), което се обявява срещу монополите и най-вече срещу "Топлофикация".

Пънкарят-кмет

Камелия Тодорова има какво да научи от исландския комик и музикант Йон Гнар, който извърши социален експеримент и доказа, че пародията в политиката може да е буквална. И през цялото време усмивката да не слиза от лицето ти.

Като тийнейджър Гнар е истински бунтар с пънк банда на име Nefrennsli (Течащ нос). Още от началото на 90-те той си създава репутация на пълна откачалка в радиоефира. След това се прехвърля в телевизията , където пише и участва в сериали, stand up шоута и филми.

Както Камелия Тодрова може сама да прецени, CV-то на г-н Гнар е достатъчно представително, че да стане кмет на столицата Рейкявик през 2010 г.

Партията на Гнар е Best Party и се състои от хора, които нямат нищо общо с политиката. Което вероятно е бил големият им коз пред електората. Другите изкушения от предизборната платформа също не са за пренебрегване - безплатни кърпи на плувните басейни, полярна мечка за зоопарка на Рейкявик, без наркотици в парламента от 2020 г. и др.

След избирането си, Гнар обявява, че няма да прави коалиция с никой, който не е гледал сериите на The Wire по HBO. Йон продуцира най-мащабното комедийно реалити в историята, с участието на всички исландци в него.

За да е още по-смешно, Гнар се появява на гей парада в Рейкявик, облечен като жена. Отправя празнично поздравление към гражданите с маска на Дарт Вейдър и шапката на Дядо Коледа.

На политическата сцена, съвсем по пънкарски той се скара на китайските власти заради дисидента Лиу Сяобо, на когото Пекин не разреши да си вземе Нобеловата награда.

Обаче съвсем не по пънкарски по време на мандата на Гнар таксите и данъците се вдигат, а разходите като тези за Reykjavík College of Music се орязват. ..

Така че съвет №1: Политиката те кара да изглеждаш като гадняр, дори когато се държиш като клоун.

Шефчето от Мадагаскар

Вторият музикант, попаднал в политиката, е шефът на Мадагаскар - Андри Нирина Раджоелина. Шеф е, защото никоя държава не признава неговата президентска власт на острова.

Кариерата на Раджоелина започва кат DJ по баровете в столицата Антананариво. По-късно натрупва репутация и банкова сметка, след като придобива радиостанция, рекламна агенция и телевизия. Оттогава насам Раджоелина залага на здрав, повтарящ се на равномерни тактове бийт от популизъм.

Той печели изборите за кмет на Антананариво срещу президентския човек, но не успява да се порадва на победата си, защото градът е затънал в дългове. Кметът и президентът Марк Раваломанана влизат в опозиционна словесна война, която се разгаря по улиците под формата на метежи през 2009 г.

Раджоела оглавява военен преврат. Някои от бившите управници се спасяват в чужбина. Андри застава начело на Мадагаскар и променя конституцията, така че да се кандидатира за президент, въпреки че е само на 35 години. Референдумът за нова конституция минава с 73%, но победата е оспорена от опозицията и международната общност заради откровени нарушения.

Международната общност като цяло не зачита Раджоелина - властта му не е призната от САЩ и Европейския съюз, а Африканският съюз постави ултиматуми за оттегляне. По това време, Раджоелина вече е разпуснал парламента, сменил е Висшия съдебен съвет и се е самопровъзгласил за Президент на върховната власт на Прехода.

Новата Конституция дава възможност на управляващата партия да запази позиции до изборите през тази година. Раджоелина дразни най-голямата аудитория, пред която някога е пускал музика, със слухове, че няма да се кандидатира. Въпреки това, възрастовата граница за президент вече е 35 години - за негово удобство.

Съвет №2:  Трябва да внимаваш в какво обвиняваш опонентите си, защото правителството на Раджоелина в момента е критикувано за същите неща, за които самият той преди е обвинявал старото управление - корупция, шуробаджанащина и насилие.

Еврозивия и Оранжева революция

Една дама, докоснала се до политиката, е Руслана Лижичко. Тя обича да действа с широк размах -Руслана е едновременно текстописец, изпълнител, продуцент и диригент.

В Украйна творчеството й променя музикалните реалности - клипът към песента Ballad of a Princess е първият анимиран клип на украински изпълнител. Клипът към песента Svitanok (Sunrise) е първият клип с огромен бюджет в Украйна.

Руслана работи по мюзикъла Ostanne rizdvo 90th (The Last Christmas of the 90's), който печели наградата за най-добър филм на годината. През 2004 г. миксът от модерен звук и етно елементи изстреля Руслана на върха на Евровизия с песента Wild Dances.

Едноименният албум е първият в Украйна, който става платинен пет пъти. Успешната кариера е относителната прилика между Руслана и Камелия Тодрова. Руслана нахлу стремително в политиката по време на т.нар. Оранжева революция в Украйна през 2004 г.

Песента й Dance with the Wolves е посветена на революцията, а самата тя публично подкрепи Виктор Юшченко за президентския пост. В периода 2006 - 2007 г. Руслана е част от украинския парламент, а през 2010 г. активно подкрепи кампанията на Юлия Тимошенко.

Поука № 3: Не е необходимо да спечелиш Евровизия, за да влезеш в политиката, но определено помага.

Хип-хоп в Хаити

В Хаити хип-хоп певецът Уайклиф Жан се кандидатира за президент, но не успя, защото не беше живял в страната за определен период от време. Участието на Уайклиф беше краткотрайно и епично, подплатено с парчето If I was a president.

Но вместо него на президентския трон седна друг музикант - Мишел "Sweet Micky" Мартели, който премина успешно трансформацията от анцузи и неприлични жестове към костюмираната политика и държавните обеди, след като спечели 68% от народния вот.

По време на кампанията си, Мартели лобираше за земеделски реформи, поддържане на потока от хуманитарните помощи и възстановяване на армията, след разпускането й през 1994 г. Самият Мартели е свързван с политическата и военната клика в страната.

Поука №4: Колкото и скандален да си бил в миналото, винаги можеш да се кандидатираш за президент и хората да те изберат. Те са свикнали със скандали и шоубизнес, така или иначе.

Так че Камелия Тодорова има шанс. Освен това вече сме имали поетеса за вицепрезидент. Какво пречи да е певица...

Новините

Най-четените