За едни обединението на Oasis е бленувана новина, която трепетно очакваха в продължение на 15 години.
Други обаче не разбират какво обуславя лудия ентусиазъм по двама киселяци с ужасни прически и предпочитат да насочат вниманието си към съвсем различни групи.
А дори да се вгледаме само в рок жанра, има редица банди, чието обединение би зарадвало милиони.
При някои от тях активизирането и изглаждането на отношенията изглежда в сферата на фантастиката - но все пак мечтите са безплатни.
А едно мащабно и изключително доходоносно турне може да бъде достатъчна мотивация да се преглътнат и най-непреодолимите неразбирателства. Както ни показват Лиъм и Ноел Галахър, както и мнозина преди тях.
През годините групи като Eagles, Guns N' Roses, Fleetwood Mac, Motley Crue, Rage Against The Machine и още доста заровиха томахавките - в името на музиката, или пък на парите, в зависимост от това колко цинично погледнем на нещата.
По-рано тази година научихме за предстоящо събиране и на Slayer, макар и само за няколко фестивални дати. А и няма как да подминем голямата новина за новото начало на Linkin Park с Емили Армстронг на вокалите.
Такива неща несъмнено ще се случват и занапред, затова ето 5 групи, чието обединение мечтаем да видим, и то възможно най-скоро:
Led Zeppelin
Разбира се, че докато трима от четиримата легендарни рокаджии от Zeppelin все още са живи, надеждите за обединение няма да угаснат.
Led Zeppelin се разделят още през 1980 г., когато трагично умира барабанистът им Джон Бонъм. Тогава вече са се натрупали и други причини една от най-великите музикални формации да се разпадне.
Останалите трима излизат на една сцена без Бонъм на няколко пъти, като последният случай е през 2007 г. в лондонската O2 Arena, а на барабаните е синът на Бонъм - Джейсън.
Всеизвестно е, че певецът Робърт Плант е човекът, който твърдо отказва възраждане на Zeppelin, докато китаристът Джими Пейдж и басистът Джон Пол Джоунс отдавна го искат.
Статутът на бандата е такъв, че при обединение могат да напълнят практически всеки стадион по света и да припечелят милиарди, но Плант е достатъчно богат, а и гласът му далеч не е както преди.
През годините той се насочи към съвсем други проекти и се отдалечи от рокендрола, затова шансовете да видим Zeppelin отново заедно остават минимални.
Pink Floyd
Това е сред най-прочутите истории за разпад в една група.
Отношенията между Роджър Уотърс и Дейвид Гилмор вече са толкова ледени, че е трудно да си ги представим като някогашен успешен тандем, създал някои от най-задълбочените и съкровени песни в музикалната история.
Уотърс напуска бандата още през 80-те, и макар че Гилмор продължава успешно с останалите двама до средата на 90-те, впоследствие Pink Floyd постепенно се пренася изцяло в миналото.
За последно класическата четворка Гилмор - Уотърс - Ричард Райт - Ник Мейсън се изяви заедно на Live 8 през 2005 г. за едно величествено изпълнение.
Райт обаче почина три години по-късно и завинаги отпадна възможността за цялостно обединение.
Гилмор и Мейсън обединиха усилия, за да довършат някои композиции на Райт и да издадат албума The Endless River през 2014-та - който се състоеше почти изцяло от инструментали. Но изданието не беше подкрепено с концерти на групата.
И докато Уотърс продължаваше да изнася представлението си The Wall с мащабни турнета и даже в единични случаи беше подкрепян от Гилмор, надеждите двамата да се сдобрят постепенно намаляваха.
През миналата година се стигна до остри онлайн нападки, в които се включи и съпругата на Гилмор, с което и малкото надежда сякаш окончателно приключи. Би било уникално да видим Pink Floyd отново на сцена, но това едва ли е постижимо.
Black Sabbath
В случая на Sabbath изглежда има желание от страна на основните фигури - поне за някой заключителен концерт, ако не за нещо повече.
Емблематичните основоположници на хеви метъла се събраха още през 2012 г. с Ози Озбърн на вокалите и липсваше единствено барабанистът Бил Уорд.
След едно шоу в родния им Бирмингам пет години по-късно, те сложиха край на знаменития си път заедно.
Но макар че Ози премина през поредица от много тежки здравословни проблеми в последните години, той продължава да мечтае за някой финален концерт в златния състав с Уорд, Гийзър Бътлър и Тони Айоми.
Барабанистът на свой ред има проблеми със здравето и това прави нещата още по-трудни за осъществяване, но и тук надеждата умира последна.
Sex Pistols
За легендарните пънкари е известно, че трудно се спогаждат даже още преди да станат известни. Оригиналното им разпадане се случва още в края на 70-те, макар че то е последвано от обединения през 90-те и в началото на 2000-те.
Когато засвириха отново за турнето Filthy Luvre през 1996-а, Sex Pistols признаха, че мотивацията им е изцяло финансова.
Последната им обиколка по фестивали през 2007-08 обаче беше белязана от спаднали приходи заради световната финансова криза. Стив Джоунс обясни, че се чувства като в Ада заради скандалите с певеца Джони Ротън и разочароващите финансови резултати.
Към момента Ротън остава скаран с останалите от групата, разгневи го и сериалът на Дани Бойл Pistol за историята на групата, базиран на мемоарите на Стив Джоунс.
Осъзнавайки, че не могат да работят заедно с Джони, другите трима взеха певеца Франк Картър и започнаха да свирят с него по концертите.
Но е трудно да приемем, че Sex Pistols са автентични без Джони Ротън. А шансовете той да се върне изглеждат нищожни.
R.E.M.
Групата е емблема на американския алтърнатив рок, но през 2011-та реши, че времето ѝ е изтекло.
Според думите на басиста Майк Милс, те просто са си стиснали ръцете и са се разделили като приятели.
Но фактът, че остават в добри отношения, прави събирането им възможно.
Всъщност през тази година те се събраха и свириха заедно Losing My Religion в Ню Йорк по повод приемането им в Залата на славата.
Разбира се, ставаше въпрос за еднократно изпълнение на много специално събитие - но феновете няма как да не го приемат като знак, че за R.E.M. може и да има някакво бъдеще на музикалната сцена.