Робот ожени двама японци - за първи път в историята на Страната на изгряващото слънце. Сватбата се проведе в ресторант в парка Хибуя в централно Токио, където четирикракият робот I-Fairy, украсен с гирлянда от цветя, ръководеше сватбената церемония на покрива на ресторанта. Машината бе свързана с жици с компютър, скрит зад черна завеса на няколко метра разстояние, където човек подаваше команди до I-Fairy.
Япония има една от най-развитите индустрии за производство на роботи в света, като правителството активно подкрепя бранша с идеята да повиши технологичния напредък. В фабриките индустриалните модели роботи отдавна са се превърнали в стандарт, но едва отскоро японските фирми правят опити да наложат роботите и в ежедневния живот.
Honda наскоро представиха ходещ, подобен на дете робот, а други фирми са разработили роботи, които да забавляват възрастни или да играят баскетбол. Производителите на I-Fairy - японската компания Kokoro, която сочи като своя мисия "докосване на сърцата на хората," също така лансират и гигантски роботи-динозаври за изложения, както и подобни на андроиди модели с човешки ръст, които могат да се усмихват и да се смеят. Фирмата е поделение на Sanrio, притежаващи правата върху Hello Kitty и други популярни японски анимационни герои.
"Беше много забавно. Мисля, че японците имат силното усещане, че роботите са наши приятели. Основно го разбират хората, работещи в индустрията с роботи, но обикновените японци основно искат роботи около себе си, които да служат за някаква цел," коментира булката, 36-годишната Сатоко Инуе, която работи за Kokoro. "Би било чудесно, ако роботът беше малко по-умен, но все пак той може да се изразява много добре," допълни младоженецът, 42-годишният Томохиро Шибата, преподавател по роботика в Института за наука и технологии "Нара" в централна Япония.
I-Fairy се продава за около 6.3 милиона йени (около 55 000 евро), като три екземпляра от робота вече се използват в Сингапур, САЩ и Япония, съобщава говорителят на фирмата Каяко Кайдо.