Поне няколко българи са в най-големия разкриван някога списък на офшорни дружества, научи "Труд". Милиони изтекли документи очертават мащабите на тази съмнителна индустрия и разкриват повече от 122 000 фирми и 130 000 физически лица и посредници от 170 страни по света, вероятно укриващи данъци.
Данните са предадени на Международния консорциум за журналистически изследвания във Вашингтон, сред които са политици, бизнесмени, търговци с оръжие, представители на шоу-бизнеса и финансови мениджъри.
Информацията е с с общ обем 260 гигабайта, която съдържа 2.5 милиона документа. Според вестника "Зюддойче цайтунг", анонимният е предоставил и средства а масова информация по целия свят гигантската база данни за лица, укриващи данъци.
Документите показват функционирането на "данъчните оазиси", тайни преводи на суми и финансови операции с използването на подставени фирми. Информацията, обхващаща период от около 30 години.
Общите авоари в офшорни зони възлизат на поне $32 трилиона (25 трилиона евро), не е ясно каква част от тях притежават осветените лица и фирми. Разкритията идват от базирания във Вашингтон Международен консорциум за разследваща журналистика (ICIJ). Данните се публикуват на части по преценка на центъра във Вашингтон.
Информацията за България е поверена на Румънския център за разследваща журналистика в Букурещ. Щефан Къндя от центъра уточни пред "Труд", че има и българи.
"Няма политици или известни имена", увери той и допълни, че "българският" списък ще бъде публикуван след 10 дни, а дотогава разследващите журналисти не могат да разкриват подробности.
Оповестяването им ще съвпадне с началото на предизборната кампания, която официално започва от 12 април.
Гигантската информация е била получена преди 15 месеца по пощата в обикновен външен харддиск, разказва Джерард Райли, шеф на ICIJ. Дискът съдържал над 2 млн. писма и 4 бази с данни. Те били под формата на работни бележки и инструкции, официални документи, имейли, малки и големи бази с данни, сканирани паспорти и счетоводни книги.
Анализирането на масива изисквало специален софтуер, с какъвто от над 10 години вече работят разузнавателни агенции, адвокатски кантори и бизнес корпорации.
Средно по 1.585 милиарда долара незаконни пари са напускали България в периода 2001-2010 г. към офшорни сметки и територии, които са данъчен рай. Това става ясно от доклад на американския неправителствен институт Глобал Файненшъл Интегрити, публикуван в края на м.г.
Това са средства, натрупвани чрез корупция или укриване на доходи, без да се вземат предвид печалбите от организираната престъпност, наркотрафика, трафика на хора и оръжие или проституция.
Основната част от средствата идват от несанкционирано повишаване на цени и манипулиране на търговски сделки - по 477 млн. долара всяка година в първото десетилетие на новия век. Рекордът за България е достигнат през 2007 г. с 1.166 млрд. долара незаконни пари само от тези сделки.
Германия поиска международен натиск върху офшорните зони
Германия ще поиска от Европейския съюз да има общи усилия в борбата с офшорните зони. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле бе един от първите политици, реагирали на новината, че мрежа от журналисти от над 80 страни са направили мащабно разследване на данъчните бегълци в офшорните зони.
Той поиска германските медии, участвали в разследването, да му предоставят данните за германски граждани, укривали данъци. Освен това обяви, че Германия ще поиска от ЕС да се застъпи за международен натиск върху офшорните зони.
"Радвам се на съобщението за това разследване. То е като вятър в платната на усилията ми да се преборим с укриващите данъци", заяви министърът пред германската телевизия. Борбата срещу офшорните зони обаче е много трудна и напредва мъчително, призна той.
В битката участие трябва да вземат Великобритания и САЩ, иначе няма да постигнем нищо, посочиха експерти от финансовото министерство в Германия. Те настояват и за създаване на германско ФБР, което да разследва данъчни злоупотреби и извън границите на страната.
Дълъг списък с имена
Китай, Хонконг, Тайван, Русия и бившите съветски републики присъстват с най-много собственици на офшорни сметки и фирми. Такава компания имал и грузинският премиер Бидзина Иванишвили. Негов говорител каза, че от 2011 г. той няма участие в нея. Съпругата на руския вицепремиер и бизнесмен Иван Шувалов - Олга също изплува в скандала. Руската връзка води и до двама високопоставени шефове в „Газпром".
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев (52 г.) успял да регистрира три компании на Британските Вирджински острови. И трите се управляват заедно от дъщерите му Арзу и Лейла, както и от бизнесмена Хасан Гозал. Неговата строителна компания печелила огромни поръчки в Азербайджан. Друга компания, регистрирана през 2003 г. на Вирджинските острови, се управлява съвместно от президента и съпругата му Мехрибан.
Френският президент Франсоа Оланд няма да е доволен, след като офшорните скандали стигнаха до бившия ковчежник на неговата президентска кампания, която му донесе победа срещу Никола Саркози на това през миналата година.
През 2005 г. той прави крупна издателска инвестиция в Китай през регистрирана на Каймановите острови фирма. В китайската инвестиция той е партньор с местния бизнесмен Си Шу, член на консултативен съвет на комунистическата партия.
В списъка са и около 4000 американци, сред които номинираната за „Грами" Денис Рич, чийто бивш съпруг - петролният магнат Марк Рич, бе съмнително помилван в края на управлението на президента Бил Клинтън. Оказа се, че Денис Рич е била щедър дарител на Демократическата партия. От 2006 г. тя има 144 млн. долара в островите Кук, сега живее в Австрия.
Тони Мърчант, един от най-известните адвокати в Канада, е вложил над 1 милион долара във финансов тръст на островите Кук (Нова Зеландия), въпреки че официално отрича да има капитали зад граница. Съпругата му Пана Мърчант е сенатор.
Гърция обяви, че започва разследване на 103 офшорни сметки на нейни граждани. Европейската комисия настоя страните членки на ЕС да погнат данъчните измами, които лишават правителствата от 1000 млрд. евро годишно.
Офшорният скандал набърква и високопоставени политици от Малайзия и техните семейства, включително сина на бившия премиер Махатхир Мохамед, министри и техни близки съюзници.
Изненадващо в черния списък е и името на Гунтер Сакс фон Опел - богат наследник на крупен индустриалец и правнук на Адам Опел, основателя на известния автомобилен концерн. Сакс изнесъл голяма част от богатството си чрез две фирми за пощенски кутии на островите Кук, в Панама, Люксембург и на Британските Вирджински острови. Най-известната му любовница през 1962 г. бе бившата шахеса на Иран Сорая, а най-именитата съпруга - Брижит Бардо.
И какво от това, че ще станат ясни? Да не би да има някакви последици за тях?Дълбоко се съмнявам.Още повече, че Щефан Къндя уверил, че " "Няма политици или известни имена", демек няма и пикантерийка....