Цацаров видя КТБ като скъпо украшение

Скъпо банково украшение, съществувало години наред с протекцията на държавата и политиците. По този начин главният прокурор Сотир Цацаров определи кризата в поставената под специален надзор КТБ, чийто мажоритарен собственик Цветан Василев се издира от Интерпол заради източването на 206 милиона лева.

Според Цацаров, цитиран от bTV, банката е функционирала при неефективен надзор и със съмнително високи лихви по влоговете. Ресорният зам.-управител на БНБ по надзорната дейност - Цветан Гунев, е разследван за длъжностно престъпление и е в отпуск.

„В продължение не на месеци, а на години КТБ е била едно скъпо банково украшение, което е било поставено под похлупак, то е било поставено под един красив стъклен похлупак от държавата, държавата е правила максимума, за да обгрижи този похлупак, за да държи парите си и парите на държавните предприятия в този похлупак, тоест тя се е грижила това, което се е намирало под похлупака, да стои чисто, неопетнено, здраво и изглеждащо стабилно", заяви Цацаров.

Според него разследването на криминални престъпления в КТБ няма и не трябва да има отношение към финансовата съдба на банката и вложенията на хората".

„При подобно развитие ние не можем да кажем на хората, извинете ме за израза, Спасявайте се", коментира главният прокурор. Именно подчинената му институция извърши обиски в офисите на Василев по сигнал, че е замесен в подготвяно убийство на Делян Пеевски, а в създалата се суматоха тръгна слухът за т.нар. банкова криза.

В последствие става ясно, че липсват кредитните досиета за 3.5 млрд. лв. и в момента назначеният от БНБ одит за състоянието на банката все още не е представен. Експертите спорят дали да бъде оздравена банката и как, а по последна информация на служебното правителство се търси възможност да се дадат достъп до 1000 лева за теглене на тези, които имат депозити там.

Сотир Цацаров предложи радикално, по думите му, решение за КТБ - първо да се търси път за оздравяване на банката и едва след това да се мисли за вариант, при който хората да си получат парите.

Обвинението в помощ на наказаните от потопа

По-рано днес Цацаров се срещна с кмета на бедстваща Мизия, където прокуратурата разследва причините за бедствието. Първият обвинител призова за промени в нормативната уредба, за да могат хората да получат обезщетения на разумни пазарни цени и да възстановят домовете си.

Като надзорен орган върху институциите, работещи при управление на кризи, прокуратурата ще настоява изхранването на пострадалите да продължи и след 15 септември. Тогава си тръгва полевата кухня, предоставена от Министерството на отбраната.

Новините

Най-четените