ФБР разследва медии на Мърдок - слушали жертви на 9/11

ФБР ще разследва твърденията, че служители на Мърдок са подслушвали телефоните на жертви на атентатите от 11 септември 2001 г. Американските медии съобщиха новината, като се позоваха на анонимен източник от бюрото, което работи под егидата на американското Министерство на правосъдието.

В САЩ медийният магнат притежава едни от най-мощните и влиятелни медии - вестниците "Уолстрийт Джърнъл" и "Ню Йорк Пост", телевизия Фокс нюз и издателството Харпърс Колинс.

Според лондонското издание "Дейли Мирър", журналисти от закрития вече британски таблоид "Нюз ъв дъ уърлд" са предложили пари на нюйоркски полицай, за да получат достъп до данните от телефоните на загинали при терористичните атаки.

Репортерите се интересували от телефонните им номера и от подробности за разговори, които са провели в дните преди атентатите.

Заради нахлуване в личното пространство чрез подслушване на телефони на жертви на престъпления, близки на убити в Афганистан британски войници и дори и на министри, във Великобритания беше закрит един от вестниците на Мърдок - таблоидът Нюз ъф де уърлд, със 168-годишна история.

Скандалът коства на австралийския милиардер и провал на сделката за британската телевизия Би Скай Би, в която той искаше да стане стопроцентов собственик.

Мърдок: Не продавам!

В първото си интервю пред скандала, дадено пред вестника му "Уолстрийт Джърнъл", Рупърт Мърдок заяви: "Не продавам!" Медийният магнат защити действията на своята компания "Нюз корпорейшън" във връзка със скандала с подслушването на телефони от таблоида "Нюз ъв дъ уърлд" и каза, че му империята му ще се възстанови от удара, който е понесла.

Мърдок опроверга информацията, че продава притежаваните от него британски вестници, за да потуши скандала, като я нарече "пълна глупост". Той отхвърли и критиките по адрес на сина му. Мърдок старши заяви, че Джеймс е реагирал адекватно и възможно най-бързо на кризата.

Според медийния магнат някои от нещата, казани в британския парламент за подслушването на телефони от "Нюз ъв дъ уърлд" са били "пълни лъжи". Това е първото значимо интервю на Рупърт Мърдок след избухването на скандала по-рано този месец, отбелязва Ройтерс.

Извинение от конкуренцията

Междувременно британският вестник "Гардиън" се извини в петък за твърденията си, че "Сън", част от медийната империя на Мърдок, е получил по престъпен начин информация за болестта на сина на бившия премиер Гордън Браун. 4-годишното момче, което е трето дете в семейството на Браун, почина от муковисцитоза - нелечимо генетично заболяване.

"Гардиън" изигра ключова роля в разкритията по скандала с британските вестници на Мърдок, но днес публикува извинение от един параграф на страница 36: "Всъщност информацията е дошла от друг източник и "Гардиън" се извинява за грешката."

Привикване в парламента

Мърдок обаче отказа да свидетелства пред британския парламент във връзка с подслушванията в News of the World и Sunday Times.

Той, заедно със сина си Джеймс Мърдок и изпълнителния директор на News International (собственик на медиите на Мърдок във Великобритания) Ребека Брукс бяха призовани да отговорят на въпросите на депутатите, свързани със скандала.

Мърдок и синът му Джеймс, които са американски граждани, не са задължени да се явят пред парламента. Брукс се съгласи да свидетелства.

В писмо до депутатите 80-годишният Мърдок е заявил, че би свидетелствал, но пред публично разследване, ръководено от съдия.

"За съжаление нямам възможност да присъствам на сесията, планирана за следващия вторник. Все пак съм напълно готов да дам показания пред ръководено от съдия публично разследване и ще се погрижа да уведомя тези, които провеждат разследването, за готовността ми.

След като съм направил това, ще се радвам да обсъдя с вас как по-най добрия начин да свидетелствам пред комисията", пише магнатът. Синът му Джеймс е казал, че може да се яви, но не преди 10 август.

"Гардиън" отбелязва, че депутатите са прибегнали до необичаен ход да издадат призовки, които да накарат двамата Мърдок да дадат показания.

Председателят на комисията по медии, култура и спорт Джон Уайтингейл каза, че комисиите са предприемали такива мерки в миналото и призованите са се съобразявали.

"Той (Джеймс Мърдок) заяви, че парламентът е бил подведен от негови подчинени. Не мисля, че е справедливо да чакаме до август", заяви Уайтингейл.

Вицепремиерът Ник Клег, който е и лидер на коалиционния партньор в правителството -либералдемократите, призова Брукс и двамата Мърдок да постъпят "почтено" и да се явят пред парламентарната комисия. Освен това Клег поиска "фундаментални реформи" в британските медии, базирани на принципите за "свобода, отговорност, плурализъм" и независима регулация на пресата.

"Ако имат и капка чувство за отговорност за позицията и властта им, те трябва да дойдат и да дадат обяснения пред комисията", каза още Клег.

Новините

Най-четените