Националната агенция по приходите (НАП) съобщи, че от акция "Хеликоптер" са събрани 10-13 млн. лева приходи само от "облитанията" на имоти край столицата.
Разходите за полетите на правителствения хеликоптер, използван за заснемането им, са били 3400 лева, пише в съобщението.
Акцията започна в края на септември тази година по искане на НАП. Преди време пък шефът на НАП Красимир Стефанов заяви публично, че над 80% от заснетите имоти се водели на фирми.
"Важен е дисциплиниращият ефект от акцията. Да дисциплинираме, да знаят, че държавата е единна и нещата ще продължат до край", казва Красимир Стефанов, според който първоначалния ефект от акцията е бил "поразителен".
По думите му установените при акцията данъчни нарушения се делят на три групи. В първата група влизат нарушения, при които при купуване на луксозни имоти те се декларират като фирмени. След като се купят, режийните разходи за тези имоти се плащат от фирми и така се стопява корпоративният данък. Това е и втората група нарушения. Третият вид нарушение е, че имотите се ползват от физически лица без или с минимални доходи.
Предварителен анализ е показал над 10 000 недекларирани имота в цялата страна. През последните два месеца в полезрението на НАП са попаднали 400, в момента се проверяват половината от тях.
Според Стефанов след като приключи проверката и за тях резултатът ще бъде изразен с милиони.
В резултат на проверката само в столичния район „Витоша" са събрани 4 милиона лв данъци и такси - по думите на главния архитект на София Петър Диков, "само част от сумите, които трябва да си събере общината".
В четирите южни района общината е поискала проверка на 1798 сгради, които не са отразени в кадастъра.
За два месеца по време на акцията за проверка на новопостроени и невъведени в експлоатация сгради са постъпили 1184 искания за издаване на удостоверение за ползване за въвеждане в експлоатация.
Резултатите от проверката ще бъдат изпратени на прокуратурата.
Заместник-градският прокурор на София Роман Василев е обяснил пред "24 часа", че от постъпилите в прокуратурата сигнали само 2.5% са били от държавните контролни органи - твърде нисък процент. Но до края на септември делът на тези сигнали е достигнал 15%.