Здрава храна в училищните бюфети наесен

От новата учебна година училищните столове и бюфети са длъжни да готвят по нови рецепти по-здравословна храна. В публикация в днешния си брой "Труд" представя новите изисквания, които ще изхвърлят от детските закуски в училище пържените филийки, мазните пирожки и понички, много сладките кремове, малеби и мляко с ориз, солени супи, мусаки и яхнии.

Изхвърлят се вафлите, сухите пасти и пр. junk foods, но шоколадът остава.

Подновени са изискванията и за бюфетите, съобщава пред "Труд" проф. Стефка Петрова, национален консултант по хранене от центъра по обществено здраве. Тя и екипът й са актуализирали "Сборник с рецепти за училищните столове и бюфети" от 2004 г. според влязлата в сила наредба №37 на Министерството на здравеопазването (МЗ) преди две години.

Ето какво ще хапват в училище българчетата от есента, пише в статията в "Труд":

Сандвичите, независимо дали са за закуска, обяд или вечеря, ще могат да се приготвят само със свинско и пуешко филе или пилешко роле. Т.е. вече няма да се продават с кренвирши, с малотрайните колбаси "Камчия", "Телешки" или "Хамбургски", нито с трайните като шпековия, луканки и др.

Няма да се предлагат филии с конфитюр или мармалад. Ако ще се залага на сандвичи с риба, разрешено е филето, забранена е солената, пушената и консервираната.

В супите количеството сол и олио са намалени с около 20%. Премахнати са субпродуктите - в столовете вече няма да се готвят шкембе-чорба, курбан-чорба, пилешки дробчета, дроб-сарма и др.

Не само в супите, но и в основните ястия солта и мазнините са редуцирани с 5-10%. В тях ще се сервират меса, които са без видими мазнини, без кости а птиците - без кожа. Няма да се използва готова пакетирана кайма. В десертите с 40-50% се намалява захарта.

Месата, сред които трябва да избират готвачите в училищните столове, са: телешко месо от труп, свинско от труп, кайма смес, свински бут с кост, пилешко, пуешко, риба. От кашкавалите се препоръчва видът "Витоша", а сиренето - да е краве. Преди да се даде на децата в сандвич или в ястие, сиренето първо трябва да се обезсоли

Боза - само за децата от 3 до 7 г.

Бозата не може да присъства в менюто на учениците от 7 до 19 г., предвиждат още новите изисквания към училищните столове и бюфети. Причината е, че след като тръгнат на училище, децата се заседяват повече над учебниците, а това повишава риска от затлъстяване. Тъй като по-малките българчета се нуждаят от повече енергия, бозата е разрешена за групата от 3 до 7 г., но само ако не е с подсладител, а със захар.

От напитките са позволени бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води, 100% натуралните плодови и зеленчукови сокове, плодови и плодово-зеленчукови нектари, в които съдържанието на моно- и дизахариди не е повече от 20% от общата маса на продукта.

Позволени са прясно и кисело мляко, млечните и кисело-млечните напитки, но със съдържание на мазнини до 1,5-2%, както и плодов и билков чай, топъл шоколад.

Много важно условие е прясното и киселото мляко, сирената и другите млечни продукти да са без добавени растителни мазнини. Не се разрешават подсладени пресни и кисели млека, освен когато са с добавен плодов компонент, какао, овесени ядки, растителни влакна.

А подслаждането да е с натурални съставки, като общото съдържание на моно- и дизахариди не трябва да е повече от 15%. Добавените плодове, плодово пюре, натурален плодов сок към киселото мляко пък трябва да са най-малко 6%. Айрянът може да се продава само без сол.

Продукти по стандарт оскъпяват леко таксите за детски градини

Ако в детските градини и ясли бъдат въведени задължително храни по утвърдени стандарти, това ще оскъпи таксите със стотинки на ден, показват изчисления на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), цитирани от "Труд".

Направихме сметките на база реално купените храни през май в 5 случайно избрани градини в страната, съобщи Венцеслава Тасева, зам.-директор в БАБХ (виж таблицата). Данните показват, че един храноден ще се оскъпи в различните забавачки от 3 ст. до 36 ст., ако децата ядат хляб "България", колбаси "Стара планина" и млечни продукти без палмови масла в тях. При средно 20 хранодни в месеца това прави повишение е от 60 ст. до 7,20 лв. на месец.

Новините

Най-четените