Зад маската на Бойко Борисов*...

"Може да си обществен враг номер едно и да се шегуваш с това. Алексей Петров отваря вратата на дома си, разположен във възвишенията на София, криейки се зад картонена маска. Тя представлява лицето на българския министър-председател Бойко Борисов. Оживен, предприемачът ни кани да се настаним около тежката стъклена маса в модерния и безличен салон. Тук преди една година са нахълтали полицаите, провеждащи операция "Октопод".

Насочена срещу двайсетина стриптийз клубове и фирми, операцията трябваше да илюстрира безпрецедентната воля на правителството да се пребори със сенчестата икономика.

"Петров е едно от лицата на прехода - уверява министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. -" Октопод" представлява симбиоза между предишните структури на властта и организираната престъпност, подкрепена от медийно присъствие."

По онова време Брюксел мърка от задоволство. Най-после, три години след влизането на страната в Европейския съюз, удар по рекета, корупцията, прането на пари! Алексей Петров е представен като повелител на престъпното блато, възникнало преди двадесет години, след падането на комунизма, и е третиран като обикновен престъпник.

Посланикът на САЩ в София, информиран в началото на 2010 г. от българската полиция, оценява империята му (таксита, застраховки, проституция и т. н.) на "стотици милиони долари", четем в грама, получена от сайта Уикилийкс.

Следват месеци на затвор при тежък режим. Тогава правосъдието зацикля.

"От 2001 г. нямам участие в никакви компании, само приятелски връзки", твърди Петров. "Целият държавен апарат беше мобилизиран срещу мен. Разпитвани са близо 150 души. Всичките ми връзки от последните двадесет години бяха подложени на натиск. Дори предложиха 250 000 евро на един човек, за да свидетелства срещу мен."

През декември 2010 г. Петров е пуснат под домашен арест. От 7 февруари той е свободен - стига да не напуска страната - и решен да си уреди сметките. През януари таблоидният седмичник "Галерия", който според властите се контролира от него, публикува серия от компрометиращи правителството записи на разговори.

Изтичането може би е от Министерството на вътрешните работи или от специалните служби, където някои служители са враждебно настроени към властта. На 10 февруари взривно устройство разбива входа на редакцията.

Цветлин Йовчев, председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), подава оставка.

Битката тепърва започва. Тази есен Петров смята да се кандидатира на президентските избори, като начин да политизира съдебното преследване срещу него.

Истинският му враг е министър-председателят Бойко Борисов. Неговият жизнен път също е нетипичен. Бившият пожарникар е бил бодигард на комунистическия лидер Тодор Живков, а след това главен секретар на Министерството на вътрешните работи през миналото десетилетие.

Избран е за кмет на София, създава партия ГЕРБ, която печели парламентарните избори през юли 2009 г., като обещава да изкорени организираната престъпност. Човек, който мечтае да бъде като Елиът Нес**, се нуждае от Ал Капоне. Само че двата образа, неговият и на Алексей Петров, са по-двусмислени от своите архетипове. В България се смесват сянка и светлина, частни и обществени интереси, официална и неофициална власт.

Алексей Петров, с врат на бик и торс на борец, с живи очи, заобиколени от бръчици, кокетира леко: той говори за себе си в трето лице. "Петров е средностатистически обикновен гражданин на Европа", усмихва се той.

Сякаш ние сме милиони, хората като него, член на елитно антитерористично звено, червените барети, създадено по време на комунизма за борба срещу активистите мюсюлмани, смятани за протурски настроени; шеф на отбор по карате; разностранен предприемач, чиито съдружници са някогашните яки момчета от неговото поделение.

В началото на 1990-те години стотици бивши агенти и военни преминават в охранителния бизнес, а после и в застраховането. Техни CV-та са юмруците им, а структурите им са незаконни. По онова време е трудно да се разграничат защитниците от рекетьорите. Понякога те са едни и същи. Бандит винаги е конкурентът.

"Занимавах се със силно застраховане, не с принудително, твърди предприемачът. Участвах в създаването на групи за самозащита, за да предпазваме обикновените хора, тъй като полицията не правеше нищо."

Министър-председателят Бойко Борисов, с когото се срещнахме, не желае да говори за г-н Петров, за да не се "създаде усещане за натиск на държавата върху разследването", което е в ход. Той обаче има обща 30-годишна история с него.

И двамата играят карате, стават приятели на татамито от 1982 година. В средата на 1990-те години, разказва бизнесменът, те дори са били съдружници във фирма, която трябвало да допринесе за насърчаването на техния спорт, но никога не е имала реална дейност. Според Петров бъдещият премиер е принадлежал към една от структурите, които са се конкурирали в сивата зона на охраната и събирането на дългове.

На 14 август 2002 г. Алексей Петров е прострелян с автоматично оръжие на изхода на плувен басейн. Седмица по-късно Бойко Борисов, който тогава е главен секретар на полицията, се появява до леглото му в болницата.

"Тогава посещавах всички жертви на атентати, поради поста си", обяснява сегашният министър-председател. През 2008 г. като кмет на София, той се изправя пред сериозна криза: спира събирането на боклука. Алексей Петров разказва: "Той ми се обади за помощ, защото имаше опасност от епидемия. Помолих ръководството на ДАНС да намери решение."

Защо Алексей Петров има такова влияние? Защото от 2001 г. е бил агент под прикритие на разузнаването, офицер, и дори е назначен за съветник на председателя на ДАНС през 2008 година. "Той сътрудничи в продължение на десет години, помага за разкриването на контрабандните канали", каза Явор Дачков, заместник-главен редактор на "Галерия". "Предоставях информация за чуждестранните инвеститори без да получавам възнаграждение", твърди Петров.

Алексей Петров винаги е между двата свята. През декември 2006 г. той организира тайна среща между тогавашния министър на вътрешните работи и двама свои бивши колеги от борбата с тероризма, братя Галеви, които са станали важни фигури в престъпния свят, оправдани през ноември 2010 г., за всеобща изненада . "Дадоха ни сведения, че в министерството действат къртици на конкурентни престъпни структури", уверява Петров.

Разривът с Бойко Борисов настъпва според Петров малко преди ареста му на 10 февруари 2010 година.

Новият министър-председател започва да установява своята власт в страната. "Дотогава си разменяхме такива SMS-и, каквито вие нямате дори и от жена си." Но от няколко месеца Петров е започнал да го атакува в пресата. "Упрекнах Борисов, че в областта на сигурността се опитва да възкреси методите от тоталитарната епоха. След това се опитаха да ме дискредитират. Борисов се крие зад министъра на вътрешните работи, но той започна всичко. Той ме познава отлично."

В импозантния кабинет на министър-председателя са изложени снимки от срещите му с големи световни лидери. За Бойко Борисов са големи и бившите му колеги от полицията. Политическият му успех се дължи на неговата харизма, на уличния му език, на обещанията да почисти страната, заразена от корупция.

"Борисов не идва нито отдясно, нито отляво, а отдолу", смята политологът Иван Кръстев. "Той е политически гений, но няма идеи, за да управлява. Неговата визия за света е напълно полицейска. Той успя да вдъхне страх. Преди хората не правеха нищо без подкуп. Днес те просто нищо не правят".

Министър-председателят отхвърля този прочит. Той вярва в репресивната педагогика.

"Затворите са измислени преди векове. Имало е и още по-нечовешки наказания като пребиване с камъни или рязане на ръце. Всичко това има цел: да се преустанови дадена практика или да се предотврати."

Борисов изброява успехите си срещу престъпността: десетките печатници за фалшиви долари, затворени за две години, арестите на контрабандисти на цигари, длъжностните лица и съдии, задържани за корупция... "Няма да позволя някой да го забравя. Хората гласуват за свършена работа, а не за харизма. Ето защо ме ценят."

Критиците на Бойко Борисов припомнят едно изследване на "Philip Morris International". Делът на контрабандата в потреблението на цигари се е повишил от 18 на сто през 2009 г. на 34 на сто през 2010 година. "Такива обеми не могат да бъдат постигнати без участие на държавата на някакво ниво", казва бившият съветник на Борисов Арман Бабикян от агенцията за политически маркетинг "Итера".

Депутатът (бивш депутат - б. р.) Мария Капон също не вярва в поврата, за който претендира, че олицетворява министър-председателят. "Олигарсите са си все така защитени, но по друга схема, казва тя. Пак са винаги на Малдивите през лятото и в Куршевел през зимата."

*Заглавието е на Webcafe.bg

** Елиът Нес (1903 - 1957) е ръководител на легендарния екип "Недосегаемите", който се бори с мафията в Чикаго по време на Сухия режим през 20-те години на миналия век и вкарва в затвора Ал Капоне.

Новините

Най-четените