Плевнелиев иска пак да сме космическа държава

Президентът Росен Плевнелиев се обяви за завръщане в семейството на „космическите държави". Това стана на срещна с летци и космонавти по повод Международния ден на космонавтиката и авиацията, както и отбелязването на 35-годишнината от първия български космически полет, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

„България трябва да използва опита на своите космонавти, за да се присъедини отново към семейството на космическите държави. Трябва да направим така, че историята да се превърне в мост към бъдещето", каза държавният глава.

"В България нямаме полезни изкопаеми, но имаме невероятни учени, а средствата вложени в космически проучвания имат многократна възвръщаемост", допълни вторият български космонавт Александър Александров.

В срещата участваха космонавтите Георги Иванов, Александър Александров, Красимир Стоянов, Виктор Савиних, Павел Виноградов, Юрий Гидзенко, Мирослав Хермашевски, Берталан Фаркаш, Думитру Прунариу, както и главният координатор на честването на 35-годишнината от първия български космически полет генерал Михо Михов.

Той поздрави българските космонавти за това, че България е шестата страна в света, изпратила свой космонавт в орбита. Президентът призова за създаването на условия за развитието и използването на знанията на българските учени и изследователи. От своя страна космонавтът Красимир Стоянов категорично подкрепи президента Плевнелиев в мнението му, че трябва да се работи за развиване на таланта на българските деца и студенти.

По време на срещата беше обсъдено да бъде българска космическа програма, както и структура на правителствено ниво, която да координира действията на отделните институти и агенции. Всяка една държава със значителен научен потенциал трябва да подкрепя и развива космически проекти.

Румънският космонавт Думитру Прунариу заяви, че България разполага с възможности и може да се включи по-активно в дейността на Европейската космическа агенция.

#1 Vincent MoFo 15.04.2014 в 20:30:21

AAAAйде пак глупости ! Няма икономика, няма производство, няма технологии, поне от 20 век, няма изследователи и инженети които да ги осъществят. То не става като по времето на комунизма, с кражба на технологии и лошото им изпълнение.....

Новините

Най-четените