Присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство ще бъде отложено от определената дата 31 март 2011 г. Това заяви унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер, чиято страна пое ротационното председателство на Европейския съюз, предаде БНР. По-късно тази новина беше опровергана.
По думите му двете страни трябва да изпълнят още "някои задачи" и поради тази причина не могат да се присъединят към Шенгенското пространство тази пролет. Пинтер изтъкна, че "до юни ще стане ясно какви задачи още трябва да изпълнят Румъния и България", след което най-близкият срок, който може да бъде обсъден, е октомври.
По-рано днес министър-председателят Бойко Борисов каза, че следващото обсъждане на евентуалното влизане на България в Шенгенското пространство ще бъде през септември.
"Ще положим огромни усилия и аз, и правителството, и министрите, и мисля, че септември месец България ще се поздрави с Шенген", каза Борисов.
Объркване
Унгарското председателство на Европейския съюз опроверга информациите, че смята да отложи за октомври решението за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство, предаде кореспондентката на БНР в Брюксел Диана Чепишева.
След като румънска и германска агенция разпространиха тази новина от Будапеща, позовавайки се на изказване на унгарския вътрешен министър Шандор Пинтор, говорителят му отрече той да е казал това.
Унгарското вътрешно министерство заяви, че министър Пинтер не е давал никакво интервю. "Вчера имаше пресконференция в хотел "Интерконтинентал" в Будапеща с журналисти от Брюксел. Беше поставен въпрос за Шенген, за това дали министър Пинтер оценява усилията на Румъния и България, за да стане възможно влизането им в Шенген", заяви говорителят на унгарското вътрешно министерство.
Сигналите идват от края на 2010-а
Сигнали за възможното отлагане на двете балкански страни-членки на ЕС дойдоха още през декември, след като моторите на ЕС - Германия и Франция, се обявиха за това.
Тогава Париж и Берлин заявиха, че ще блокират присъединяването на Румъния и България към Шенген в края на март 2011 г., тъй като двете страни още не са готови.
В отговор Букурещ реши да води битка, като използва различни тактики.
Една от обмисляните стратегии е да се отложи ратификацията на специалния протокол към Лисабонския договор, който предвижда броят на евродепутатите да се увеличи с още 18 души.
По-сериозното е, че Румъния предупреди, че може да попречи на членството на Хърватия в ЕС. От Европейската комисия реагираха незабавно и подчертаха, че въпросите за Хърватия и Шенген не трябва да се смесват.
Преди няколко дни президентът на Румъния Траян Бъсеску заяви, че поема политическата отговорност за отлагането на присъединяването на страната към Шенген. Той посочи, че - за съжаление - Механизмът за сътрудничество и проверка е смятан за условие за приемането в Шенген.
"Като държавен глава поемам политическата отговорност за отлагането на приемането на Румъния в Шенгенската зона. Някой трябва да поеме отговорността", каза Бъсеску. Президентът добави, че е "ясно", че "големите проблеми" са в съдебната система.