Съпругата на Муамар Кадафи Сафия, дъщеря му Айша, както и съпругите на синовете му Ханибал и Саади и техните деца, са пристигнали в събота във Виена, съобщи арабското електронно издание "Ал-Араб онлайн", цитирано от БТА.
Ситуацията в страната, за която пристигат откъслечни сведения е, че все по-голяма част от Източна Либия е в ръцете на бунтовниците, а Кадафи държи столицата Триполи и друга част.
14 души от семейството на Кадафи пристигнали със самолет в австрийската столица и се настанили в хотел "Империал". Резервацията била направена на името Айша Бумнияр за първоначален период от две седмици.
Групата включвала Сафия, Айша и децата й, съпругата на Саади и децата й, съпругата на Ханибал и двете й деца и сестрата на Сафия (която е съпруга на Абдула Сануси, дясната ръка на Кадафи) и децата й. Същият брой хора имаше и в самолета на либийските авиолинии, който не получи разрешение да кацне в Малта, отбелязва изданието.
Лондон отне имунитета на Кадафи
Британското правителство отне дипломатическия имунитет на Кадафи, съобщи британският външен министър Уилям Хейг, цитиран от Ройтерс. Той призова Кадафи да се оттегли от властта.
"Разбира се, че е време Кадафи да си върви", заяви Хейг в интервю за BBC. "Това е най-доброто за Либия и аз снощи подписах разпореждане за сваляне на дипломатическия му имунитет в Обединеното кралство, както и на дипломатическия имунитет на синовете му, на роднините му, на членове на домакинството му, така че е напълно ясно каква е нашата позиция спрямо статута му като държавен глава", каза още британският външен министър.
Колко е ограбила фамилията Кадафи?
Според опозиционните лидери богатството на фамилията на либийския лидер Муамар Кадафи възлиза на 80 до 150 милиарда долара, макар че тази информация няма как да се потвърди, тъй като обсъждането на корупционните сделки на клана носи голям риск, отбелязва ДПА. Първоначалните данни, също непотвърдени, бяха за минимум от 32 милиарда долара.
Кадафи управлява Либия от 1969-а и е наложил тотален контрол върху всяка инвестиционна активност в и извън Либия. При брутен вътрешен продукт от над 85 млрд. долара, формиран главно от производството на нефт и газ, 6-милионното население на Либия живее в мизерия. Доходите на домакинство варират в рамките на 270-300 долара на месец.
Интересни неща обаче могат да се научат от дипломатически грами от американското посолство в Триполи, които наскоро станаха публично достояние, благодарение на сайта Уикилийкс.
Грамите разкриват, че фамилията има участие в бизнеса с петрол, газ, телекомуникации, строителство, хотелиерство, медии и стоки за масово потребление.
Някои от синовете на Кадафи, както се твърди в дипломатическата кореспонденция, имали навика да се появяват в офиса на шефа на Националната петролна корпорация Шукри Ганем без знанието на баща си. Те принуждавали Ганем да им преведе милиони от приходите от петрол за частните им цели, в противен случай щели да насочат целия петрол към себе си.
Сейф ал Ислям освен това трупал допълнителни приходи от петрол чрез компанията си "Уан-найн". Твърди се, че сестра му Айша притежава частна болница в Триполи, а държавната телекомуникационна и интернет компания наливала пари в сметката на Мохамед Кадафи.
Ал Саади ал Кадафи имал позиции в секторите на недвижимите имоти и туризма. Твърди се, че между него и братята му Мохамед и Мутасим се водел спор за лицензионните права на "Кока-кола".
Засега никой не знае каква част от печалбите е успяло да изнесе в чужбина семейство Кадафи. Твърди се, че фамилията има банкови сметки в страните от Персийския залив, въпреки че отношенията му с повечето владетели в региона са лоши.
Смята се, че Сейф ал Ислам е собственик на много скъп имот в Лондон. Освен това кланът притежава търговски център в сърцето на британската столица.
През 2002 г. семейство Кадафи придоби 7.5% от торинския футболен клуб "Ювентус" чрез инвестиционната си компания "Лафика" срещу 22.9 милиона евро.
Алекс Алексиев: На режима на Кадафи му остават броени дни
В интервю пред в. "24 часа" експертът Алекс Алексиев предрича близък край на режима на Кадафи. Ето част от интервюто му пред журналистката Боряна Цачева:
- Какъв ще е изходът от вълненията в Либия?
- Кадафи е свършен и му остават броени дни. Голяма част от страната вече се контролира от опозицията и няколко важни племена и ключови фигури от режима му минаха на страната на народа.
От друга гледна точка, за разлика от Мубарак и Бен Али, него никой никъде не би го приел. Така че той няма алтернатива, освен да се опита да забави неизбежното възмездие. Кадафи проля прекалено много кръв, за да може да очаква друг край освен типичния за бясно куче.
- Как ще се отрази кризата в света, пък и у нас?
- Зависи колко дълго ще продължат събитията в Либия и дали ще има опити от страна на Кадафи да саботира петролните инсталации и терминалите за износ. Либия не е чак толкова голям производител и едва ли ще причини смущения на пазара. Но ако искрите от вълненията в Бахрейн прехвръкнат в източните петролни провинции на Саудитска Арабия, където шиитите също са мнозинство, перспективата става много по-тъмна. Ясно е, че кралското семейство там е достатъчно разтревожено и полива хората с десетки милиарди долари в момента.
- Има ли опасност от огромни бежански потоци след събитията в Либия?
- Опасността не е особено голяма, освен ако не се стигне до още по-големи кръвопролития. Всъщност бежанските потоци към Лампедуза никога не са спирали.
- Докъде може да стигне арабската революция и откъде се подклажда?
- Тя вече е стигнала доста далече с два рухнали режима и трети на път да падне. Важният въпрос е каква е първопричината. Интересното е колко различни са тези режими в много отношения. Египет е една много бедна държана, но Тунис и Либия имат доход на глава от населението, доста по-висок от българския, а този на Бахрейн е близо пет пъти по-голям.
Общото между всички арабски страни е почти пълната липса на демокрация и гражданско общество. 88% от арабите живеят в страни, където няма нито политическа свобода, нито свобода на словото, нито свястно образование, нито наука и технологии въпреки огромното петролно богатство. В огромния Арабски свят се публикуват по-малко научни книги, отколкото в една малка европейска държава. В не една арабска страна половината от населението е неграмотно.
Целият Арабски свят изостава все повече и повече не само от Западна Европа, но и от Източна Азия, която само преди 40 г. бе значително под нивото на арабите. Дори Африка на юг от Сахара в момента се развива по-бързо...