Безусловно "да" от ДПС за еднопартиен кабинет на ГЕРБ

ДПС е готово да подкрепи правителство на малцинството с мандат на ГЕРБ, без да поставя условия и без да участва с персонални позиции в кабинета. Това обяви Лютви Местан на пресконференция ден преди официалните преговори между двете партии за бъдещото управление.

Опцията за кабинет на малцинството беше първоначалният вариант, лансиран от партийното ръководство на ГЕРБ, но само няколко дни по-късно беше отхвърлен от лидера на партията Бойко Борисов. Последната позиция на ГЕРБ е, че ще събира подкрепа за коалиционен кабинет на "споделената политическа отговорност", в който партньорите ще участват със свои политически лица начело на министерствата, чиято политика искат да управляват.

"ДПС не иска власт, ДПС носи съзнание за риска, пред който е изправена страната, ако се върви към нови избори. Това означава колапс на икономиката, много тежка цена, особено с това служебно правителство, с този служебен премиер", обяви Местан.

Новият "легитимен" враг на ДПС

Според него, обаче, създаването на безпринципна управленска коалиция би било още по-лош сценарий от нови предсрочни избори. От изказването му стана ясно, че има предвид опцията за включване на Патритотичния фронт (НФСБ-ВМРО) в бъдещ кабинет с мандат на ГЕРБ - отговор на заявката от страна на ПФ, според които първата задача на новото управление би било отстраняването на ДПС от властта.

Местан определи Патриотичния Фронт като "редакция на "Атака", дори малко по-опасна".

"За нас ще бъде чест да бъдем опозиция на такова управление", заяви председателят на ДПС, който влезе в задочен спор със служебния премиер Георги Близнашки по повод интервюто му от събота, в което той определя тройната коалиция ГЕРБ+РБ+ПФ като "най-естествена" с оглед резултатите от изборите.

"Аз искам да питам какво е нормалното в коалиция между две партии, които са членове на ЕНП, и на партия, която заявява "Европа да си гледа работата", коментира Лютви Местан.

Десният морален абсолютизъм

Новината за първата осъдителна присъда за купуване на гласове след 5 октомври - получена от 29-годишен мъж от Хасковско, обвинен в пазаруване на избиратели в полза на Реформаторския блок от ромската махала на Свиленград - също стана акцент в пресконференцията на Лютви Местан, който използва повода, за да изобличи "десния морален абсолютизъм" на РБ.

Местан попита дали има политическо обяснение на феномена с 12-кратното увеличение на резулатите на Реформаторите в Хасковския многомандатен избирателен район през 2014 г. на фона на представянето на десните партии на изборите година по-рано.

Той препоръча резултатите да бъдат представени на вниманието на вътрешния министър Йордан Бакалов, като препратка към намерението му да наблюдава "рискови" секции в изборния ден, показали силни отклонения в полза на ДПС.

Новините

Най-четените