Високата смъртност в Русия се дължи основно на алкохолизма и изобщо хората, които прекаляват с алкохол, предимно водка, установява изследване, публикувано в авторитетното медицинско списание The Lancet, предаде BBC.
Изследването е най-голямото по рода си от всички, правени досега. Всеки четвърти руснак (25%) умира под 55 години и предимно от алкохол. Във Великобритания алколохизмът убива 7% от мъжете в тази възрастова група.
Смъртността е заради цироза на черния дроб и алкохолно отравяне. Мнозина от починалите са загубили живота си и при различни побоища, предизвикани от употребата на алкохол.
Изследователите от Руския център за ракови заболявания в Москва, университета Оксфорд и Международната агенция за изследване рака към Световната здравна организация (СЗО), която е във Франция, са изследвали моделите на пиене на 151 000 пълнолетни в три руски града в продължение на 10 години. През това време 8000 от тях са починали.
Освен това изследователите са ползвали данни от предишни проучвания, в които семействата на 49 000 починали от прекалена употреба на алкохол са споделяли информация за техните навици на пиене.
Проф. Сър Ричард Пето от Оксфорд, един от съавторите в изследването, казва: "Кривата на смъртността при руснаците има бесни отклонения през последните 30 години, тъй като ограниченията при продажбата и производството на алкохол и социалната стабилност са различни при президентите Горбачов, Елцин и Путин, и основната движеща сила за тези флуктуации в смъртността е водката".
Те не пият, те гуляят
През 1985 г. президентът Михаил Горбачов драстично намалява производството на водка и забранява продажбата й преди обед.
Изследователите отчитат, че консумацията на алкохол намалява с 1/4, когато задейства механизмът на рестрикциите, и също така това се отчита и в нивата на смъртност.
После, когато комунизмът изпада в колапс, хората започват да пият отново все повече и повече и смъртността нараства.
Сър Ричард казва: "Когато Борис Елцин наследява Горбачов в Кремъл, смъртността при младите мъже в резултат на прекомерна употреба на алкохол се удвоява. Това е едно общество, което се разпада, и водката става все по-достъпна".
"Забелязва се драстично увеличение на употребата на алкохол, при това - по разрушителен начин. Те пият спиртни напитки и след това си купуват още и още, което увеличава силно риска от преждевременна смърт". Нивата на консумация при жените също показват колебания - в съответствие с политическите събития, но те пият по-малко и смъртността при тях е по-ниска.
Повечето "пиячи" са и пушачи, което допълнително влошава картината и увеличава смъртността.
Русия въведе по-строги мерки за контрол върху алкохола през 2006 г., включително повишаване на данъците и ограничаване на продажбите.
Изследователите твърдят, че в резултат на мерките консумацията на алкохол е паднала с една трета, тъй като след това и делът на хората, умиращи преди да навършат 55 години, е намалял от 37% до 25%.
Половин литър водка струва около £3.00 (150 рубли ). Руснаците, които пият по много в това проучване, изпиват най-малко литър и половина водка всяка седмица.
През 2011 г. всеки пълнолетен руснак е изпил средно по 13 литра алкохол, от които осем литра идват от спиртни напитки, предимно водка.
Във Великобритания тези данни изглеждат така - 10 литра алкохол годишно, но от тях около 2 литра е делът на спиртните напитки.
Изследователите отбелязват, че ключът на проблема, който води до високата смъртност, е начинът, по който в Русия пият алкохол.
Според проф. Дейвид Заридж от Руския център за изследване на раковите заболявания "те пият като на гуляй, това е основният проблем, не количеството алкохол на глава от населението".
"Руснаците винаги са пили много. Те казват, че това е така заради по-студеното време, но това е просто извинение. Това е начин на живот на нацията и това трябва да се промени.
"Все пак средната продължителност на живота на мъжете в Русия е все още само 64 години, което я поставя сред 50 държави в света, където този показател е нисък, спешно са необходими по-ефективни мерки за алкохола и политиката за употреба на тютюневите изделия."