Обама спира пилотираните полети до Луната

Президентът на САЩ Барак Обама планира да спре програмата на НАСА за пилотирани полети до Луната, предадоха световните агенции.

Планът е част от предложенията за бюджета за финансовата 2011 година, които трябва да бъдат одобрени от Конгреса.

НАСА досега работеше по разработването на апарати, които да заместят космическите совалки, които тази година ще бъдат пенсионирани след пет допълнителни мисии, необходими за завършване на орбиталната Международна космическа станция - проект за $100 млрд. на 16 страни.

Плановете на Обама обаче спрат разработването на космически совалки от следващо поколение, известни като проект „Орион”, както и на космически апарати по проекта „Съзвездие”, които трябваше до 2020 г. да върнат обратно американски астронавти на Луната и да послужат за полети до други космически цели, включително Марс.

"Предлагаме да спрем окончателно програмата, а не да я отложим", посочи служител на Белия дом.

Средствата, по-рано определени за програмата "Съзвездие", ще бъдат използвани за финансиране на изследователски проекти, включващи роботи и други технологии, необходими за подготовката на възможна пилотирана мисия до Марс, както и за реновиране на космическия център „Кенеди”, посочи представителят на Белия дом.

Бюджетът на НАСА ще бъде увеличен с 6 милиарда долара през следващите 5 години. Това е недостатъчно за развитие на проекта „Съзвездие”. Белият дом обаче иска от НАСА да насочи тези пари в други сфери на дейност, включително в развитието на частния сектор, за да гарантира изпращането на астронавти и товари до Международната космическа станция (МКС).

Възможно е животът на предназначените досега за пенсия космически совалки да бъде продължен до 2015 г. с цел САЩ да избегнат зависимостта си от руските космически кораби „Съюз”.

НАСА вече е похарчила 9 милиарда долара за програмата "Съзвездие" и вероятно ще бъде необходим още 1 милиард, за да прекрати сключените вече договори с доставчици и производители.

 

Новините

Най-четените