Финландия обяви официално, че е против членството на България и Румъния в Шенген в навечерието на срещата на министрите на вътрешните работи и правосъдието. Позицията идва дни след като същото становище даде и Германия и е в навечерието на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС.
Причините са високата корупция, съдебната система, която не е независима, и като цяло липсата на правова държава.
Финландският вътрешен министър Пейви Ресенен е заявил, че двете страни са били приети прекалено лесно в ЕС. Твърде много въпроси бяха оставени без отговори и сега ние трябва да се справим с тях, заяви Расанен.
Расанен отхвърли обвиненията, че позицията на Хелзинки е свързана с проблема с източноевропейските роми, които пристигат в страната.
В Брюксел днес се очаква решение дали темата за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще бъде обсъждана на утрешния съвет на европейските министри на вътрешните работи.
Дневния ред на заседанието им ще бъде уточнен днес от Комитета на постоянните представители на страните-членки. Прогнозите са, че темата или ще отпадне изцяло, или ще има само дискусии за следващите стъпки в процеса, вместо планираното политическо решение за поетапно отваряне на границите.
Според дипломатически източници, след обявеното от германска страна намерение за вето, няма никакви изгледи решението за присъединяване на двете страни да бъде взето сега, а, в най-добрия случай, ще остане за есента.
Очаква се днес негативна позиция, за пореден път, да изрази и Холандия. Във външната комисия на холандския парламент предстоят дискусии за напредъка на България и Румъния в правосъдието и вътрешните работи и амбициите им за шенгенско членство.
Преди дни германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих, който наскоро заплаши да блокира присъединяването на България и Румъния към Шенген, ако те поставят въпроса за това сега, пише германският в. "Ди Велт". Изказването на Фридрих не беше поднесено по деликатен дипломатически начин, но посланието му е ясно.
"Аз съм обезпокоен от състоянието на върховенството на закона в Румъния", заяви Манфред Вебер, зам.-председател на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент. Доклад от Еврокомисията констатира сериозни проблеми.
Вебер смята, че "Румъния продължава да е кризисната държава на Балканите и правителството в Букурещ трябва да представи значителен напредък, иначе позицията на Германия няма да се промени".
Свободната демократическа партия (СДП) също изрази мнение, че двете източноевропейски държави трябва да почакат за Шенген. "Влизане на Румъния и България в момента не е допустимо, тъй като членството в Шенгенското пространство е подчинено на определени условия", каза генералният секретар на партията Патрик Дьоринг.
Хартфрид Волф, говорител на парламентарната група на СДП в Бундестага, добави, че "нито в България, нито в Румъния е постигната независима съдебна система, а освен това все още има много проблеми с корупцията".
Не е ли време да кажем на тоз евросъюз да оди да се пере.... не може постоянно да измислят нови и нови пречки само и само да не стане нашта работа ... Но пък от друга страна са адски прави - нямаме правосъдна система има някаква система от съдии прокурори и други такива но не и правосъдна ...