Държавата не е пред фалит, а фискалният резерв в края на април е по-голям от миналогодишния. Това каза министърът на финансите Петър Чобанов в отговор на поредицата твърдения на икономисти, че България върви към финансов колапс на държавата и „гръцки сценарий".
„Категорично няма основание да се смята, че ни чака фалит на държавата. Фискалният резерв в края на април е 6 млрд. лева. Не такава беше ситуацията през февруари 2013 г., когато фискалният резерв беше 3,9 млрд. лв. и то след пускане на спешна извънредна емисия дълг. Тогава имаше основание да се притесняваме, но сега не е така", заяви Чобанов пред БНР.
Ден по-рано Реформаторския блок призова за свикване на КСНС към президента заради финансовите проблеми на страната. Експертите на РБ са изчислили, че в бюджета има дупка от над 10 млрд. лв. - това са нови, краткосрочни задължения, натрупани от НЕК, БЕХ, бюджетен дефицит, нови дългове, задлъжнялост на общините и здравеопазването, плюс 1.2 млрд дълг за Южен поток.
Бившият депутат от БСП и съветник в правителството на ГЕРБ Кольо Парамов също заяви, че колапсът е сериозен и до два месеца държавата ще бъде неспособна да извършва плащания на администрацията. Данни на финансовото министерство за първите четири месеца показват, че кабинетът трупа бюджетен дефицит по-бързо от предвиденото в закона.
Чобанов призна за нова задлъжнялост в енергетиката. "Но това е, защото в момента се провежда по-мащабна инвестиционна програма. Тя ще доведе до подобряване на енергетиката като цяло", поясни министърът. За т. нар. дупка в бюджета отново имаме профанизиране на говоренето, твърди Чобанов.
„Свидетели сме на истерично говорене, което е затворено в рамките на политическите спекулации", заяви Петър Чобанов. Според финансовия министър дефицитът, който отчитаме за април наистина е по-голям спрямо миналата година, но има логично обяснение - свързан е с увеличението на капиталовите разходи и усвояването на европейските фондове.
„Надявам се, че гръцкото влияние върху българската икономика ще намалее и повече български граждани ще предпочитат да почиват на нашето Черно море, а не в Гърция", каза Чобанов в ироничен отговор на притесненията от „гръцки сценарий" в България. Според Чобанов няма да е необходима актуализация на бюджета, нито има нужда от спешни планове за спасяване на държавата.
Същевременно предстои комисията по бюджет и финанси в парламента да започне обсъждането на законопроекта за емитиране на нов държавен заем с облигации в размер до близо 1 500 млрд. евро.