"Газпром" пак страхува Украйна

Руската газова компания „Газпром" обвини Украйна, че не й е изплатила 882 милиона долара за доставения руски газ, предаде Франс прес.

"Крайно притеснени сме от настоящото положение, в което се намират плащанията за руския газ от Украйна", заяви президентът на руския гигант Алексей Милер. 

Той обясни, че Русия е дала на Украйна отсрочка за плащането на газовите доставки за август, но подчерта, че срокът е изтекъл на 1 октомври. 

През последните години обтегнатите отношения между Русия и Украйна няколко пъти доведоха до спиране на руските газови доставки, от които Киев е силно зависим въпреки опитите му да намери нови източници за снабдяване. 

През 2010 г. газовите конфликти нарушиха и износа на руски газ за ЕС, тъй като в момента Украйна е основната транзитна страна. От това бе засегната и България, като милиони хора останаха без отопление през студените януарски месеци.

"Ситуацията е много сериозна, тъй като договорът предвижда в случай на нарушение на условията по плащанията преминаване към система за авансово плащане", допълни Милер. Новината идва в момент, в който Киев се опитва да направи стъпка към ЕС.

Руският премиер Дмитрий Медведев не изключва въвеждане на авансово плащане на газовите доставки за Украйна, ако не се реши въпросът със задълженията на Киев, предадоха ИТАР-ТАСС и Асошиейтед прес. 

Медведев каза това на съвещание в Горки по проблемите на задлъжнялостта в руските региони по газовите сметки, като засегна и международната проблематика в тази сфера. Той поиска президентът на Газпром Алексей Милер да го запознае с "външните проблеми, по-специално ситуацията с платежната дисциплина на някои наши международни контрагенти". 

Премиерът подчерта значението на постъпленията от износа на газ в държавния бюджет, както и от вътрешните руски доставки. По думите му трябва окончателно да се намери механизъм за плащане на газа от Украйна, а украинският премиер не дооценява мащаба на проблемите с дълга за руския газ. По повод задлъжнялостта по газовите доставки в Русия, надвишаваща 100 милиарда рубли, Медведев призова да се прекрати практиката на "газовия комунизъм". 

От своя страна украинският премиер Микола Азаров посочи, че украинското правителство държи на контрола на газовите сметки с Русия, но това е работа преди всичко на двата стопански субекта - Нафтогаз Украйна и Газпром. По думите му, има проблеми, но те не са от критично естество.

#1 Прокопи 30.10.2013 в 17:31:07

Вярното заглавие е: "Украйна не си плаща сметките отново". А по-вярното е: "Украйна пак краде газ".

#2 Зелен Бетон 31.10.2013 в 05:05:54

Най-вярното заглавие е „Русия и Украйна пак се разбраха“. В смисъл, разбраха се да инсценират кавга, за да може всички, намиращи се след тях по тръбата, да си припомнят колко са зависими и от Москва, и от Киев. Как пък все тъй се случва, че се счепкват за неизплатени сметки през студения сезон, когато битовото потребление расте и е критично важно, защо веднъж не се скараха в началото на лятото? Освен това договорите за доставка на газ продължават да се сключват със срок на действие до края на декември. Което значи, че ако има (или ако решат да разиграят) някакви спорове по условията за следващия договорен период, те по подразбиране ще се развихрят баш посред зима. А договорите могат спокойно да се сключват със срок края на юни (примерно). Така при противоречия биха имали достатъчно (лятно) време да преговарят, да се карат, да спират газа, ако щат, без да изправят на нокти половин континент. Елементарно е. След като не са го направили, значи не искат. И ДВЕТЕ страни не искат. За „Газпром“ е обяснимо: това би ограничило начините за използване на газовите доставки като геополитически инструмент. (Фактът, че един монополист е нагъл, едва ли учудва някого.) Украйна обаче явно също не иска – въпреки че това ще е в интерес на всички потребители (и местни, и европейски), които ще го оценят, а самата Украйна има достатъчно силни позиции да настоява, тъй като е не само голям клиент, а и важна транзитна страна. Обаче цък. Всъщност, точно тия руско-украински тарикатлъци бяха един от факторите, заради които в крайна сметка се видяхме принудени да приемем „Южен поток“ – и то при далеч не най-благоприятните за нас условия. Ако доставките през Украйна си вървяха като часовник и не висеше заплахата от зимна криза в снабдяването, нещата щяха да стоят по-различно. Разбира се, още по-различно щяха да стоят, ако ги нямаше разните саботьори от типа на Румен Овчаров и Георги Първанов, които направиха всичко възможно да забатачат изграждането на интерконекторните връзки между България и съседните страни. Но това е друга тема. _____________ Off-topic: Уебкафето, мисля, че е време да спрете да популяризирате идиотизмите на Пеевски. Вече не е смешно. В българския няма глагол „страхувам“, има само „страхувам СЕ“ (възвратен). Когато една глупост се повтаря непрекъснато, неминуемо се намират такива, които я приемат едно към едно – и като плъзне, после няма спиране... Много неприятно би било в един момент да се окаже, че въпросният индивид е оставил траен отпечатък върху съвременния български език. И то с активното съдействие на съвременната българска журналистика.

Новините

Най-четените