Около 50 майки с колички протестират пред сградата на парламента днес - в рамките на организирания в социалната мрежа Фейсбук протест срещу намерението на управляващите да не променят обезщетението за отглеждане на дете и детски надбавки.
Месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2 години в момента е 240 лева. А проектобюджетът за 2013 г. не предвижда промяната му.
Без промяна остават и детските надбавки, които са 35 лева месечно. "Независимо колко малко или колко много бъдещи и настоящи родители са дошли на протеста, в България годишно се раждат средно 70 000 - 80 000 бебета. Този протест засяга всички бъдещи и настоящи родители, бабите и дядовците, защото от тези деца зависи бъдещето на страната", заявяват организаторите на проявата във Фейсбук.
Освен в София, майки ще протестират пред сградите на местните управи в над 20 града, сред които Варна, Пловдив, Бургас, Разград, Стара Загора и Плевен.
Майките настояват за обвързване на обезщетението за отглеждане на дете до 2 години с минималната работна заплата, която от 1 януари се увеличава на 310 лева, а от 1 септември стана 270 лева.
Но още преди тя да почне да расте, управляващите решиха да "отвържат" изчисляването на куп социални плащания, сред които и обезщетенията за майчинство от минималната работна заплата, както е сега.
Според сега действащата нормативна база размерът на общо 54 вида плащания са обвързани процентно с МРЗ. На 5 октомври т.г. правителството взе решение да ги "отвърже" и промените да влязат в сила от 1 януари догодина. Това ще спести милиони на държавния бюджет.
Става въпрос за помощи, такси - включително тази за преглед при личен лекар и за престой в болница, стипендии, премии, както и на субсидиите за политическите партии. Това ще стане с промени в общо 16 закона, 8 наредби и 5 правилника.
Майките се обявиха и за увеличаване на детските надбавки за всички деца, без обвързване с минималния доход на семейството.
Сред исканията са още: облекчени кредитни условия за семейства с деца до 18 години, подобрени условия в яслите и градините и промени в Кодекса на труда, които да дават повече права на работещите майки с деца под 8 години, свързани с гъвкаво работно време, намален или половин работен ден.
Всички тези мерки целят да насърчат раждаемостта и отглеждането на дете сред средната класа на работещите данъкоплатци, става ясно от петицията на майките.