БСП и ДПС на един език разстояние

Предизборната агитация у нас ще се води само на официалния език по Конституция, какъвто е българският.

Депутатите отхвърлиха предложението на ДПС в Изборния кодекс, което предвиждаше кампанията преди вота да се води и на друг език, освен на български, като бъде осигурен преводач.

Депутатите от ДПС реагираха бурно на решението, напускайки пленарната зала и проваляйки заседанието. Първоначално те отказаха да се регистрират за днешното заседание, където на дневен ред бе горещата тема на какъв език да се води предизборната агитация.

Проблемът с кворума бе решен с повторно привикване от страна на председателя Михаил Миков, но ДПС не останаха никак доволни от гласуването на текста за „майчиния език" в Изборния кодекс. Депутатът Хюсеин Хафъзов заяви, че тази забрана няма да му попречи да е свободен, въпреки разбиранията за демокрация на останалите партии.

"Аз ще вървя по пътя на Осман Калъч, Ахмед Давутооглу от село Искра, по пътя на Нури Адалъ и на Ахмед Доган. Аз съм за демокрация, без значение вашето отношение към демокрацията и малцинствата в страната", заяви Хафъзов, което предизвика бурни реакции в пленарната зала.

Партийният лидер Лютни Местан коментира, че решението е абсурдно, дискриминационно и „откровено застрашава българския език".„Ако за изборите за български представители в Европейския парламент листата на ДПС се води от сър Греъм Уотсън, на което той има право, на какъв език ще води той кампанията си?", попита Местан.

„Току що, забранявайки използване на други езици в хода на една предизборна кампания, вие казахте на националните парламенти на други държави, в които живее българско малцинство, че българите в чужбина могат да бъдат дискриминирани и на тях може да им се забрани да ползват своя майчин български език, защото, каквото ти е отношението към вътрешните малцинства, такова отношение ще искаш и към българското малцинство в чужбина", допълни лидерът Лютви Местан.

Новините

Най-четените