Правителството управлява адекватно в условия на криза, дотолкова, доколкото не направи почти нищо, каза по БНТ днес финансистът Емил Хърсев. Според него взимането на заеми или други подобни сериозни стъпки биха били пагубни за страната.
Хърсев смята, че кабинетът Борисов е можел да се справи и по-добре с управлението на страната, като най-големи критики заслужават огромните бюджетни разходи. Според програмния директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев през първата половина на годината правителството е продънило бюджета, но през втората е закрепило положението. Бюджет 2010 беше актуализиран в средата на годината - за първи път след кабинета Виденов.
Според Емил Хърсев след пет години ще е ясно кога е бил моментът, в който кризата е свършила и сме отлепили от дъното. Неговото мнение е, че това е станала през третото и четвъртото тримесечие на м.г.
Георги Ганев обаче смята, че към момента кризата по-скоро не си е отишла. Той смята, че България ще започне да се оттласка от дъното, когато по-голяма част от икономически активните субекти решат, че най-лошото вече е минало.
Емил Хърсев предупреди, че опирането в дъното не означава изстрелване на икономиката към висините. Възстановяването ще е дълго, поясни финансистът.
Георги Ганев пък заяви, че има и вариант да се влачим дълго по дъното, преди да се оттласнем от него. Според икономистите туризмът вероятно ще е първият отрасъл, който ще преодолее кризата, докато строителството никога няма да се върне към нивата от 2007 г.
Георги Ганев и Емил Хърсев бяха единодушни, че през 2011 г. на най-сигурната инвестиция си остават банковите депозити, тъй като лихвите по тях са високи, а рискът за парите - нисък.
Мир чрез сила: Американската външна политика в следващите четири години