Алексей Петров подозира Борисов за покушението през 2002-а

Имам сериозни съмнения, че Бойко Борисов стои зад атентата срещу мен през 2002 г. Това заяви днес Алексей  Петров, който беше в Съдебната палата, където Софийският апелативен съд потвърди окончателно мярката на СГС - да бъде пуснат срещу подписка.

Аз съм отговорен и лоялен гражданин и затова не съм оповестил версии, а съмненията ми почиват на данни, коментира Алексей Петров пред журналисти.

Министър-председателят отказа да коментира обвиненията. След откриването на завод за светодиоди край Годеч, Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов отказаха да разговарят с журналисти.  При опит да бъде попитан за обвинението на Алексей Петров, Борисов приканил репортера на "Дневник" "да си гледа работата".

Петров претърпя неуспешен опит за атентат пред басейна "Спартак" преди 9 години и беше на косъм от смъртта, но оцеля след дълго лечение. Покрай стрелбата тогава стана ясно, че бившият командос е охраняван от действащи барети, които стреляха по нападателите със служебното си оръжие. По-късно служителите на СОБТ бяха наградени от тогавашния министър на вътрешните работи Георги Петканов. Самите нападатели се оказаха също бивши командоси с прякори Пелтека и Акулата, нашумели при операцията срещу групата на бай Добри.

По времето, когато стана стрелбата, Алексей Петров беше член на Надзорния съвет на НОИ, експерт към Съюза за стопанска инициатива на гражданите и току-що издал книга по проблемите на тероризма и сигурността.

Повече не каза, говори за "Галерия"

За днешното си изявление Петров не даде повече подробности, но за сметка на това коментира подробно взрива пред редакцията на вестник "Галерия".

По думите му, премиерът се е самопоставил на първо място в списъка на заподозрените с думите, които е казал за версиите за взрива. Според бившия офицер от ДАНС един премиер не бива да коментира и огласява водещи версии.

Бившата барета смята още, че Бойко Борисов се е самоподозрял и самозаписал. Той видя в терористичния акт, както определи взрива пред "Галерия", продължение на репресията срещу него, но с други средства. 

Пред сградата на Съдебната палата днес се бяха събрали негови симпатизанти, носейки плакати с надписи "Независим български съд" и "Алексей е невинен". Те са представители на партия "Нова сила", предвождана от бившата дясна ръка на Волен Сидеров - Антон Сираков, който вече обяви, че ще подкрепят Петров за кандидат-президент.

Поиска извинения от Волен Сидеров за клевета

Алексей Петров поиска днес и извинение от лидера на "Атака" Волен Сидеров за клевета. Поводът е участие на Сидеров в предаване по Нова телевизия от 2 май 2010 г., където той е коментирал връзки на Петров с израелското посолство на тема проституция.

Според Петров тези изявления разгласяват позорни обстоятелства за него, които не са верни и могат да се квалифицират като престъпления.

В писмото Петров обяснява, че заради тези изказвания негови бизнес-партньори са се отказали да сключат договор с него и така е пропуснал да спечели 1 млн. лева. Писмото на Петров е адресирано чрез нотариус до Волен Сидеров. В документа Петров призовава лидера на "Атака" да му поднесе публично своите извинения от същата трибуна, от която го е оклеветил, да му заплати обезщетение за нанесени вреди в размер на 1.1 млн. лева, които да бъдат преведени във фонд за подпомагане на онкоболни.

Ако Сидеров не изпълни тези искания, Петров ще търси разрешение на въпроса по съдебен ред, се посочва още в писмото.

Кой плаща

"Призовавам да настоявате да се разсекрети и да проверите генезиса – кой е поръчал, кой е заявителят на подслушването, как е изтекла информацията, какво изобщо се е случило". Това каза пред журналисти Алексей Петров по повод изтеклите разговори, оповестени в "Галерия".  "Тогава може би ще трябва да искате обяснение от едни други ваши колеги, които се включиха в една пропагандна машина – тогава и днес", обърна се Петров към журналистите.

Той отбеляза, че въпросът със свободата на словото е много сериозен. "Аз не знам кой плаща, защото не ми е ясна схемата, по която се пренасочват парите от контрабандата, но ме учудва поведението на г-н Бареков, който познавам много добре, имали сме перфектни отношения, включително ме е молил за услуги и не съм давал повод в личен или обществен план неоснователно да ме атакува", коментира Петров.

Преди дни лидерът на "Атака" Волен Сидеров и журналистът и водещ по ТВ7 Николай Бареков започнаха синхронизирана атака срещу БНР, в която искат отстраняване на генералния директор Валери Тодоров и проверка от СЕМ за конфликт на интереси за Лили Маринкова, която води предаване и в Канал 3.

Повод за гнева им бе предаването "Неделя 150" с водещ Лили Маринкова, в което участва Сидеров, а за негов опонент по телефона бе включен главният редактор на "Галерия" Кристина Патрашкова. Бареков е обиден от предаването на БНР, тъй като там бе споменато, че сайтът и телевизията, в които работи, са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. (Двамата не за първи път атакуват генералния директор Валери Тодоров и оглавяваната от него медия.)

След това пък Сидеров беше цитиран в сайта на Бареков - bnews.bg, да казва, че Алексей Петров му е предлагал финансиране през 2008-а и след като отказал, взел под крилото си Яне Янев и РЗС...

В официалното писмо на Николай Бареков до БНР и СЕМ пък редакцията на "Труд" откри 27 правописни грешки. Обяснението на Бареков е, че е сбъркала секретарката, писала текста под негова диктовка, за което била наказана с 50 лева санкция. В сутрешния блок на ТВ7 той се похвали, че може да напише "седем страници под диктовка без нито една правописна грешка"...

Новините

Най-четените