Путин договаря АЕЦ и сътрудничество в Турция

Руският президент Владимир Путин е на визита от решаващо значение в Турция днес, по време на която ще се срещне с турския премиер Реджеп Ердоган и ще проведе разговори, фокусирани върху положението в Сирия.

Заедно с турския премиер Реджеп Ердоган Путин председателства третото заседание на руско-турския Съвет за сътрудничество, създаден за подкрепа и развитие на двустранните отношения във всички области.

Посещението бе отложено веднъж след първоначално определената дата през октомври. Сега то ще се проведе в контекста на известно напрежението между двете страни по въпроса за Сирия и на фона на спекулациите за здравословни проблеми - предполагаема травма на гърба, от която страда Путин, предаде Франс прес.

Информация, дошла от японския премиер за здравето на Владимир Путин, и потвърдена от президента на Беларус, предизвика серия от отричания от страна на руските власти. Посещението в Турция е първо пътуване в чужбина, след посещението на Путин в Таджикистан на 5 октомври.

"Преговорите ще се фокусират върху поредица от спешни международни и регионални въпроси, като умиротворяването на Близкия Изток, ситуацията в ивицата Газа, кризата в Сирия, както и сътрудничеството" в рамките на международни организации, се казва в съобщение на съветника на Путин по въпросите на външната политика Юрий Ушаков.

Напрежението между Русия и Турция са се увеличи след прихващането на 11 октомври от турските ВВС на сирийски самолет от Москва за Дамаск, заподозян в превоз на товари с военно предназначение, предназначен за сирийското министерство на отбраната.

Русия заяви, че самолетът е бил натоварен с радарно оборудване, което не е забранено от международните конвенции.

Турция е на страната на сирийските бунтовници, докато Москва е сред малкото поддръжници на президента Башар ал Асад и редовно блокира предложенията за решения на Съвета за сигурност на ООН, които биха довели до свалянето на режима му.

Русия изрази същи и несъгласието си с разполагането в Турция на исканите от Анкара противовъздушни ракети "Пейтриът" на НАТО в близост до границата със Сирия. Според Москва това увеличава риска от по-широк конфликт с участието на Алианса.

Очаква се външните министри на страните от НАТО, които се срещат тази седмица в Брюксел, да отговорят положително на искането на Турция.

Въпреки различията между Турция и Русия по международната политика, двете страни засилиха сътрудничеството си в областта на енергетиката и търговията.

Москва е най-големият доставчик на природен газ в Анкара и изгражда първата турска атомна електроцентрала "Акую" в южната част на страната по силата на споразумение, сключено през 2010 г.

Очаква се Русия и Турция да подпишат по време на посещението на Путин споразумения за сътрудничество в областта на финансите и банковото дело. По-рано стана известно, че "Росатом" иска да строи и втората АЕЦ в Турция.

Заедно за разрешаване на кризите

Русия и Турция ще работят заедно за разрешаването на сирийската криза, заяви днес руският на съвместната пресконференция след разговора с Ердоган в Истанбул, предаде ИТАР-ТАСС.

Путин посочи, че у Русия и Турция са се появили нови идеи за разрешаването на сирийския конфликт, но призна, че двете страни все още не могат да намерят общ подход по методите за слагане на край на кризата в Сирия.

"Не сме закостенели защитници на сегашния сирийски режим, казвал съм много пъти - не сме му адвокати. Тревожат ни други неща, например какво ще стане в бъдеще в тази страна", декларира той.

Путин коментира още, че разполагането ракети "Пейтриът" в Турция няма да успокои обстановката на сирийско-турската граница. За това настояха турските власти пред НАТО. "Ако в началото на пиесата на стената виси пушка, в края на пиесата тя задължително ще гръмне", припомни той класиката.

Дамаск няма ядрено оръжие и дори не е близо до възможно производство на оръжие за масово унищожение, увери руският президент.

Ердоган  пък заяви на свой ред, че заедно с Путин са дали нареждания на външните министри на двете страни да работят по-интензивно за разрешаването на сирийската криза. Искаме в Сирия да бъде възстановен мирът и стабилността, добави турският премиер.

Той заяви още, че Турция не възнамерява да подкрепи въведените от страните от ЕС и САЩ санкции срещу Иран. "Иран е вторият по обем доставчик на природен газ в Турция. Ще продължим да подкрепяме Техеран във връзка с икономическата ни заинтересованост от този стратегически ресурс", подчерта Ердоган.

Частта на иранския газ в енергийния баланс на Турция е 18 процента, посочва ИТАР-ТАСС. Годишният стокообмен между Турция и Русия е 35 милиарда долара и се планира през 2015 г. да достигне 100 милиарда. Русия ще строи първата АЕЦ на Турция на стойност 20 млрд. долара. Турция е вторият по големина купувач на руски газ.

Новините

Най-четените