Противно на очакванията, в България повечето жалби за дискриминация на полова основа се подават не от жени, а от мъже. Това сочат данните за последната година на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), констатира проверка на БТА.
За миналите пет години в КЗД са постъпили 58 жалби, засягащи проблема за половото равенство и по тях е образувано производство. Само за 2010 г. жалбите са 23, а броят на оплакващите се мъже расте.
Сред примерите е съкратен неправомерно учител, който е споделил в жалбата до комисията, че в основата на проблема според него е феминизацията на учителската професия.
Мъж, който след като е бил три дни в болнични за гледане на дете, е трябвало да подпише съгласно наредба декларация, че няма друг незает член от семейството му, годен да гледа болната му дъщеря - оказва се, че само бащите, гледали болните си деца, са принудени да попълват подобна декларация, но не и майките. По жалбата е образувана преписка срещу Министерския съвет и приетата от него Наредба за медицинска експертиза на работоспособността.
Не липсват и "класически примери"
Оркестрантка в духов оркестър се оплаква в комисията от тормоз на работното място по признак пол. Тя била карана да носи чантите с партитурите на другите оркестранти - мъже, и да се грижи за хигиената в репетиционната зала и в сервизните помещения.
Все пак според фондация "Български център за джендър изследвания" вече можем да регистрираме известен напредък по отношение на половата дискриминация, но има и сериозни предизвикателства и проблеми.
В приетите за строго мъжки сфери като полиция и армия случаите за дискриминиране по пол не са единични. Служителка във Военна полиция - София, към Министерство на отбраната, пледира пред Комисията за защита от дискриминацията, че е подложена на различно отношение в нейното кариерно и кадрово развитие. Заседателният състав по преписката на жалбоподателката установява, че единствената причина жената да не бъде назначена на офицерска длъжност е полът й.
На директора на Регионална служба "Военна полиция" - София е наложена парична глоба, както и предписание за преустановяване на неравното третиране на служителите в поверената му служба на основание техния пол. Жената вече е офицер със звание лейтенант.