И Египет вече има революция - Мубарак напусна

Eгипетският президент Хосни Мубарак и семейството му са напуснали Кайро, съобщи телевизия Ал Арабия. Първоначално бе съобщено, че са заминали в неизвестна посока от военна база в предградията на египетската столица, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. По-късно бе уточнено, че Мубарак и близките му са пристигнали в курорта Шарм ел Шейх на Червено море. Впоследствие властите в Шарм ел Шейх потвърдиха, че Мубарак е там, предаде АП. 

Така протестите в Египет вече се превърнаха в истинска революция. 82-годишният Мубарак, който управлява Египет от 30 години, на практика вече не е на власт, макар че президентските избори в страната са през септември. Хосни Мубарак, в опит да смекчи протестите и гнева на народа, обяви по-рано, че няма да се кандидатира за нов мандат и ще инициира промени в конституцията, които да пресекат и пътя към президентския пост на сина му.

Няколко часа преди това стана ясно, че армията в Египет се солидаризира с исканията на хилядите протестиращи.

Вчера Мубарак обяви, че предава част от правомощията си на вицепрезидента Омар Сулейман, но ще остане на президентския пост до изборите през септември.

Същевременно привърженици на Мубарак и полицаи в цивилни дрехи нападнаха днес демонстранти, събрали се около президентския дворец в Кайро, предаде тв канал "Ал Джазира", цитиран от ИТАР-ТАСС. Гвардейците, охраняващи двореца, не са се намесили в сблъсъците на площад "Масър ал Гадид". На помощ на демонстрантите там потеглила група хора от площад "Тахрир". На "Тахрир", който е центърът на протестите, около 2 милиона души днес участваха в петъчната молитва. В репортажи на CNN оттам хиляди викаха по повод Мубарак: "Напусни!"

В Александрия също десетки хиляди демонстранти се събират около президентския дворец Рас ат Тин. Преди това бе съобщено, че Мубарак не е в Кайро и затова демонстрантите сметнали, че той е в Александрия. Протестиращи са нахлули в правителствени сгради в египетския град Суец, който се намира на брега на Червено море, съобщи "Фокус". Полицията използва сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръсне демонстрантите.

Група египтяни пък призовават Международния наказателен съд в Хага да заведе дело срещу президента за престъпления срещу човечеството, съобщиха днес холандски медии, цитирани от ДПА. Подписалите петицията, пожелали да запазят анонимност, настояват главният прокурор да разследва репресии, извършени от режима на Мубарак, срещу антиправителствените демонстранти. Те твърдят, че египетски военни са заплашвали и измъчвали в затвора демонстранти.

В същото време най-голямата опозиционна организация в Египет - "Мюсюлмански братя", призова днес египтяните да останат по улиците, за да свалят от власт президента Хосни Мубарак и нарекоха последната му реч номер. "Мубарак се появи с язвителна реч, показваща, че той все още командва. Той продължава да твърди, че ще направи това и онова, но ще прехвърли правомощия на своя заместник. Това обаче са измамни думи, за да спре исканията на хората. Вашата съдба е да се изправите пред този арогантен и корумпиран режим, който залага, че търпението и възможностите ви ще се изчерпят", се казва в изявлението. 

Представители на движението присъстваха на разговори с вицепрезидента тази седмица във връзка с конституционните реформи. Така те за първи път получиха предложение за политическа роля, отбелязва Ройтерс. 

След Мубарак: Техеран от 1979-а или Берлин от 1989-а?

В аналитичен материал на "Ню Йорк Таймс" журналистът Роджър Коен пише: "Ключовият въпрос за Египет може да се сведе до това: дали сме свидетели на Техеран от 1979 г. или на Берлин от 1989 г.? Дали това е масово въстание срещу диктатурата, борещо се за демократични свободи - цел, която ще бъде узурпирана от организираните ислямисти, както през Иранската революция? Или това е край на арабския "Джурасик парк", където от Йемен до Тунис управляваха застарели деспоти, и начало на демократичен разцвет, подобно на световните промени при разпада на Съветската империя?

Ако е второто, в което вярвам и аз, е много важно да се подходи правилно. А за да се направи това, е необходимо участието на все още неопитния президент на САЩ Барак Обама, мобилизиране на всички дипломатически умения, които Америка показа при обединението на Европа през 1989 г., както и да се заимства от плана "Маршал", за да бъде подкрепена изгряващата египетска и арабска демокрация.

Това ще изисква също Израел да набере частица от смелостта на Ануар Садат, която той показа при визитата си в Ерусалим през 1977 г. - смелост да остави настрана мантрата за сигурността, вследствие на която съзира във всеки демократичен опонент на Хосни Мубарак потенциален джихадист, и да преглътне модернизирането на въоръжените сили в арабския свят, който познава безплодието на войната..."

Новините

Най-четените