До края на годината на Българската фондова борса ще бъдат пуснати миноритарни дялове от държавната енергетика, основно от НЕК. Това стана ясно днес от изявление на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Първоначалните намерения на кабинета, обявени миналата есен, бяха това да са до 10-15%.
Както се подозираше, дяловете от по 33%, които държавата има в електроразпределителните дружества, най-вероятно няма да стигнат до БФБ. Двама от тримата собственици CEZ, E.ON и EVN са предложили да ги откупят, а третият настоял държавата да остане акционер или в крайна сметка той да инвестира на борсата - след като го придобие, естествено. Трайков, който преди да стане министър, беше прокурист на EVN, не назова кой какво иска да прави.
В момента в ЕРП-ата тече одит, който се прави от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Ако проверките докажат, че някои от тях не са извършили обявените инвестиции, ДКЕВР ще наложи санкции.
На борсата ще бъде предложени дялове на НЕК в „Марица Изток" 3, на „Марица Изток" 2 - като приватизация на мажоритарен дял дори, или на миноритарен на борсата, а "защо не и НЕК или на части от него - например ВЕЦ-овете, както и Енергийният системен оператор (ЕСО), заяви Трайчо Трайков.
В следващите дни ще има уволнения на шефове на държавни енергийни компании, кои - министърът не каза. Не всички, които не са подменени обаче, ще бъдат сменени. В момента се преценява каква е юридическата възможност за отмяна на подновените предсрочно в края на мандата на тройната коалиция договори на държавните енергийни компании със застрахователната компания „Енергия" за нови 5 години.
Според него насърчаването на инвестициите е най-сигурната антикризисна мярка.
Икономическият министър заяви, че страната все още не се е превърнала в търговска марка и чуждестранните инвеститори все още научават с изненада за България. Той сравни страната с корейските автомобили през 80-те години: „Ясно е, че са качествени, но има съмнение, че всичко е наред."