Със сто гласа "за", 11 "против" и 58 "въздържал се" Общото събрание на ООН прие резолюция в подкрепа на териториалната цялост на Украйна, с която обявява референдума в Крим за незаконен.
Текстът от резолюцията призовава страните да не признават присъединяването на Крим към Русия на основание резултатите от референдума на 16 март.
Резолюцията, озаглавена "Териториален интегритет на Украйна", е била подготвена от над 20 страни членки - Украйна, САЩ, Канада, Полша, Литва и др.
За прокарването на резолюцията беше нужно обикновено мнозинство от 193-те страни.
Западни държави и много други се очаква да гласуват в подкрепа на резолюцията и само няколко ще гласуват против - сред тях са Венецуела, Северна Корея и Сирия, а Куба ще се въздържи, казва преди гласуването дипломат, цитиран от Ройтерс.
В проекторезолюцията се отбелязва, че референдумът е "нелегитимен и не може да служи като основание за изменение на статута на Автономна република Крим и град Севастопол".
Документът призовава страните да се въздържат oт действия, които „подриват националното единство и териториалната цялост на Украйна". Според текста ситуацията трябва да се регулира с политически диалог.
Дипломатът казва, че основната цел на резолюцията е да изпрати "силно и обединено послание" на Москва, макар и Русия да не се споменава в документа.
В обръщение пред Общото събрание постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин заяви преди гласуването, че Русия не можеше да откаже на кримчани да изпълни правото им на самоопределяне.
Според него чрез присъединяването на Крим към Русия е "възтържествувала историческата справедливост". Той подчерта, че резолюцията „носи конфронтационен характер".
Този документ има за цел да затвърди устоите на ООН и териториалната цялост на Украйна, каза от своя страна временният външен министър на Украйна Андрей Дещица на събранието.
Съветът за сигурност на ООН ще разгледа ситуацията в Украйна утре.
“26 март 2014, БНТ Чешкият парламент отхвърли предложение за икономически санкции срещу Русия в рамките на Европейския съюз. Прага не прие и формулировката “анексиране” във връзка с присъединяването на Крим към руската федерация. Чешкият президент Милош Земан заяви, че Крим никога не е бил част от Украйна докато Хрушчов не го подари на Киев. Според Земан, Русия е не по-малко заинтересована от Европа от стабилизирането на ситуацията.” Чехите си спомнят, за разлика от нас, какво означава понятието „анексия”, защото бяха жертви на анексия през 1938 г. от нацистка Германия и Полша, нещо, което се случи с благословията на „международната общност”.
Ако, примерно, се проведе референдум в „Западните покрайнини” за присъединяване към България, който е подкрепен от 80% от населението там, каква би била позицията на Българския Парламент? България ще го признае ли за легитимен, или ще го отхвърли, защото България като член на ЕС и НАТО стои твърдо зад демократичните ценности на международната общност? И как би реагирал Българският Парламент, ако Сърбия използва сила за да осигури върховенството на Конституцията, нещо, което неизбежно би довело до човешки жертви?
Референдума за Западните покрайнини и за Кърджали в един и същи ден ли ще бъде?
Спрете спамера! Не знам и не чета какво пише, но всеки път започва с моя ник и запълва по 5 екрана с тъпотии. Няма ли някакви администратори тука?!