Във връзка с инициативата "25 години Свободна България", маркетинговата агенция "Алфа Рисърч" представи национално представително проучване на общественото мнение, проведено сред 1200 български граждани.
Проучването "Преходът: митове и памет, 25 години по-късно" е проведено сред граждани над 16 годишна възраст.
Използвана е стратифицирана по тип населено място извадка с квота по основните социално-демографски признаци - пол, възраст, образование.
От проучването става ясно, че най-младото поколение българи (16-30 години) изобщо не е запознато с живота от периода преди 10 ноември 1989 година.
94% от най-младите споделят, че не знаят почти нищо за това време.
Познанията за епохата на комунизма се опират преди всичко на личните впечатления и разговори с роднини, познати и приятели. Незначителен е делът на хората, които знаят за този период от книга (10%), филм, публицистично предаване (16%), училище или университет (10%).
Думите, с която най-много хора с леви убеждения асоциират комунистическия период са "спокойствие", "всички" и "работа", докато хората, които се самоопределят като носители на по-скоро десни политически възгледи, са асоциирали комунистическия период с думите "ограничение", "несвобода" и "безправие".
Според проучването, към момента 50% от анкетираните заявяват, че развитието на България след промените на 10 ноември е по-скоро неуспешно. 10% смятат, че страната се развива по-скоро успешно, а 21% мислят, че развитието е нито успешно, нито неуспешно.
Според проучването 55% от хората изразяват одобрение към Тодор Живков към днешна дата. Това е голяма разлика с времето около 1991-ва година, когато одобрението е било едва 16%.
За значителна част от участниците в проучването, освен фигурата на Тодор Живков и останалите големи политически фигури от края на 80-те години са носители на положителни асоциации. Единственото изключение е Николае Чаушеску, когото едва 10% свързват с нещо положително.
Хората до 30-годишна възраст свързват миналото предимно с аварията в Чернобил (16%) или с падането на Берлинската стена (15%), докато 69% твърдят, че не свързват 80-те години на 20 век с никакви от изброените събития.
Всички данни от проучването можете да разгледате на сайта на маркетинговата агенция.
Гледам няколко центака са се изказали. 1991г България беше разграден двор. Който плащаше той поръчваше музиката и ......проучванията . Не че сега е по-различно в това отношение, просто на никой вече не му се дават пари, за да манипулира глупости от сорта на това дали харесваме или не Живков. Затова и това проучване е реално.Повечето българи правим разлика между Живков и гейската дружина на Станишев.
Демек, нация от игноранти. Е, Робърт Марли има хубава приказка по случая, която не вещае добри новини...
Направих си тези дни следната сметка: От освобождението на България от турско робство до 09.09.1944 г. са минали 66 години. За този период държавата ни претърпява три национални катастрофи. Или средно - по 22 години на катастрофа. След това идва един 45 годишен период на непрекъснато развитие в условията на т.нар.комунизъм, който не беше никакъв комунизъм, а държавен капитализъм /тогава официално наричан социализъм/, но, с идеята един хубав ден да се построи и комунизма. За тези 45 години България изгради промишленост, построи язовири, пътища, ж.п. линии, електроцентрали, разви образование, наука, здравеопазване ... . През 1990 г. в България 80% от всички имаха собствени жилища. Това, при западняците никога не е било така, доколкото знам. Там съотношението е наопаки - 80% живеят под наем /поправете ме, ако бъркам/. И сега какво - след като решихме /ужким за по-хубаво/ да променим нещата генерално, минаха се 20 и кусур години и България в момента е не пред прага, а буквално в условията на поредната - четвърта национална катастрофа.