Епохата на социализма: младите не знаят, старите не помнят

Във връзка с инициативата "25 години Свободна България", маркетинговата агенция "Алфа Рисърч" представи национално представително проучване на общественото мнение, проведено сред 1200 български граждани.

Проучването "Преходът: митове и памет, 25 години по-късно" е проведено сред граждани над 16 годишна възраст.

Използвана е стратифицирана по тип населено място извадка с квота по основните социално-демографски признаци - пол, възраст, образование.

От проучването става ясно, че най-младото поколение българи (16-30 години) изобщо не е запознато с живота от периода преди 10 ноември 1989 година.

94% от най-младите споделят, че не знаят почти нищо за това време.

Познанията за епохата на комунизма се опират преди всичко на личните впечатления и разговори с роднини, познати и приятели. Незначителен е делът на хората, които знаят за този период от книга (10%), филм, публицистично предаване (16%), училище или университет (10%).

Думите, с която най-много хора с леви убеждения асоциират комунистическия период са "спокойствие", "всички" и "работа", докато хората, които се самоопределят като носители на по-скоро десни политически възгледи, са асоциирали комунистическия период с думите "ограничение", "несвобода" и "безправие".

Според проучването, към момента 50% от анкетираните заявяват, че развитието на България след промените на 10 ноември е по-скоро неуспешно. 10% смятат, че страната се развива по-скоро успешно, а 21% мислят, че развитието е нито успешно, нито неуспешно.

Според проучването 55% от хората изразяват одобрение към Тодор Живков към днешна дата. Това е голяма разлика с времето около 1991-ва година, когато одобрението е било едва 16%.

За значителна част от участниците в проучването, освен фигурата на Тодор Живков и останалите големи политически фигури от края на 80-те години са носители на положителни асоциации. Единственото изключение е Николае Чаушеску, когото едва 10% свързват с нещо положително.

Хората до 30-годишна възраст свързват миналото предимно с аварията в Чернобил (16%) или с падането на Берлинската стена (15%), докато 69% твърдят, че не свързват 80-те години на 20 век с никакви от изброените събития.

Всички данни от проучването можете да разгледате на сайта на маркетинговата агенция.

#3 пякорътезает 09.11.2014 в 17:13:05

Гледам няколко центака са се изказали. 1991г България беше разграден двор. Който плащаше той поръчваше музиката и ......проучванията . Не че сега е по-различно в това отношение, просто на никой вече не му се дават пари, за да манипулира глупости от сорта на това дали харесваме или не Живков. Затова и това проучване е реално.Повечето българи правим разлика между Живков и гейската дружина на Станишев.

#5 Citizen X 09.11.2014 в 20:52:10

Демек, нация от игноранти. Е, Робърт Марли има хубава приказка по случая, която не вещае добри новини...

#7 Dox 09.11.2014 в 21:55:58

Направих си тези дни следната сметка: От освобождението на България от турско робство до 09.09.1944 г. са минали 66 години. За този период държавата ни претърпява три национални катастрофи. Или средно - по 22 години на катастрофа. След това идва един 45 годишен период на непрекъснато развитие в условията на т.нар.комунизъм, който не беше никакъв комунизъм, а държавен капитализъм /тогава официално наричан социализъм/, но, с идеята един хубав ден да се построи и комунизма. За тези 45 години България изгради промишленост, построи язовири, пътища, ж.п. линии, електроцентрали, разви образование, наука, здравеопазване ... . През 1990 г. в България 80% от всички имаха собствени жилища. Това, при западняците никога не е било така, доколкото знам. Там съотношението е наопаки - 80% живеят под наем /поправете ме, ако бъркам/. И сега какво - след като решихме /ужким за по-хубаво/ да променим нещата генерално, минаха се 20 и кусур години и България в момента е не пред прага, а буквално в условията на поредната - четвърта национална катастрофа.

Новините

Най-четените