От 3.05 ч на 21 май българско време противоракетната отбрана на НАТО вече покрива територията на европейските страни членки на алианса, обяви министърът на външните работи Николай Младенов, цитиран от БТА.
В тази фаза са ангажирани пет държави - Турция, Румъния, Полша, Италия и Испания. Сто процента от територията на България попада в обхвата на защита с вече наличните средства за противодействие срещу евентуална заплаха с междуконтинентални балистични ракети, идваща от райони на нестабилност, подчерта Младенов.
В краткия разговор по време на церемонията по посрещането на гостите на форума в Чикаго президентът на САЩ Барак Обама заявил, че "последните данни, с които той разполагал за нашата страна, са блестящи", заяви Росен Плевнелиев.
На срещата на най-високо на страните членки на НАТО бе представен доклад за отбранителните способности на Алианса и бе приета специална декларация. С нея се отправя силен сигнал към страните членки и страните партньори, че Алиансът е готов да се справи с всички възможни предизвикателства независимо от съществуващите икономически ограничения.
"Това, което днес стана ясно, е, че е необходима специализация на отделните държави при засилено сътрудничество и координация - това е т. нар. интелигентна отбрана", подчерта президентът Росен Плевнелиев. "България подкрепя тази инициатива", изтъкна той.
Страните членки на НАТО са изразили готовността си да доведат до край изграждането на системата за противоракетна отбрана, включително и чрез координация с Русия. На форума не са били обсъждани възраженията на Москва срещу евентуалната опасност, която европейската противоракетна отбрана би представлявала за възпиращите руски стратегически средства.
Тази вечер на официалната вечеря на държавните и правителствените ръководители на страните от НАТО и техните партньори се очаква всяка отделна държава да обяви конкретните си финансови ангажименти към фонда за подпомагане на Афганистан след 2014 г., подчерта президентът Плевнелиев. Своята позиция ще обяви и България.
Официално тази информация ще бъде представена утре на срещата на страните от НАТО и страните партньори в международната коалиция в Афганистан. Що се отнася до позицията на България спрямо сроковете за изтегляне от Афганистан на военните контингенти на страните от коалицията, то тя е добре известна, подкрепена е с решение на Народното събрание и няма основания да се търси каквато и да било промяна в нея.
Запитан дали по време на посещението му в САЩ е повдигал въпроса за визите за български граждани, президентът отговори, че това е сложен процес, който изисква броят на отказаните визи трайно да спадне под определените от Държавния департамент стандарти. Президентът даде да се разбере, че България поддържа активни контакти със САЩ по този въпрос с цел окончателното решение да бъде намерено в максимално кратък срок.