*В България се внесени „известни" количества гръцки домати, заразени с молец, който поразява и българската продукция. Взети са мерки по случая със заразените гръцки домати, успокои земеделският министър Мирослав Найденов, който не каза нито какви са мерките, нито колко тона са доматите. Случаят е констатиран от Регионалната служба за растителна защита в Благоевград. Но пък Найденов увери, че тези домати не представляват опасност за здравето на хората.
*Голям масов гроб, в който се намират останките на около 250 косовски албанци, убити по време на конфликта през 1998-99 г., е бил открит в Южна Сърбия, съобщи сръбският прокурор за военните престъпления Владимир Вукчевич. Сръбската прокуратура за военни престъпления и европейската мисия ЕУЛЕКС откриха заедно гроба, в който вероятно има около 250 тела на албанци от Косово. Масовият гроб е бил открит близо до град Раска, в югозападната част на Сърбия, на десетина километра от Косово. Ексхумацията на телата трябва да започне съвсем скоро. Телата на стотици цивилни, убити в Косово са били пренесени и погребани на различни места в Сърбия, най-вече близо до Белград, от силите на бившия югославски президент Слободан Милошевич. В конфликта в Косово загинаха около 13 000 души, повечето косовски албанци.
*Инженерите на British Petroleum започнаха строителството на нов купол, който да спре изтичането на нефт в Мексиканския залив. Конструкцията ще бъде готова в средата на седмицата. Предишният купол трябваше да бъде свален, тъй като в него се натрупаха лед и мръсотия. Компанията се надяваше, че с него ще може да спре до 85% изтичането на нефт в залива. В същото време нефтеното петно нанесе сериозни поражение на екообстановката там. Замърсени са много острови, загиват животни и птици.
Американските застрахователни компании оценяват загубите от взрива на платформата Deepwater Horizon и изтичането на нефт в Мексиканския залив на около 10 млрд. долара, но положението може да се усложни, ако петното достигне бреговете на Флорида или на Алабама и Тексас, които се намират на крайбрежието на Мексиканския залив.
*България е с най-ниски показатели по конкурентоспособност в Европа, а Швеция е най-конкурентната икономика, показва докладът World Economic Forum's Lisbon Review 2010, представен по повод откриването на Световния икономически форум, посветен на Европа. Основните показатели, разгледани от доклада, са: създаване на информационно общество за всички; развитие на европейска зона за иновации, либерализация, създаване на ефективни и интегрирани финансови услуги, подобряване на бизнес средата, подобряване на социалното приобщаване и разширяване на устойчивото развитие.
Дори потенциалните бъдещи членки на ЕС - Хърватия и Черна Гора, са се представили по-добре от четирите страни на дъното на класацията - Полша, Италия, Румъния и България. Съседките ни Турция и Македония също имат по-добри показатели. Швеция остава най-конкурентната икономика в ЕС, следвана от Финландия, Дания и Холандия. Именно тези страни са най-силни в иновациите и въвеждането на нови технологии, както и ефективното сътрудничество между университетите и частния сектор при провеждане на изследвания.
*"Газпром" и турската държавна компания „Боташ" се договориха за изчисляване по нова формула на цените на руския природен газ за Турция, според която цените на синьото гориво за страната ще се понижат с поне 10%. Това съобщи турският вестник „Сабах", допълвайки, че меморандумът е предвиден за подписване утре, по време на визитата в Турция на руския президент Дмитрий Медведев. 62% от доставките на синьо гориво за Турция идват от Русия, която е и най-големият външнотърговски партньор на Турция. Медведев заяви, че амбициите са в следващите 5 години търговският оборот между двете страни да се увеличи 3-5 пъти, т.е. годишният му обем е възможно да достигне 100 млрд. долара.
В момента "Булгаргаз" също преговаря за нов дългосрочен договор с „Газпром" за доставки на природен газ от началото на 2011 г., тъй като срокът на настоящия, подписан от министър Румен Овчаров, изтича. Засега обаче няма обявен официално някакъв напредък в преговорите. Преди време президентът Георги Първанов предложи да се включи в преговорите.
*Сръбското правителство ще разгледа възможността за участие в строителството на българската АЕЦ Белене и ще вземе решение след подробен анализ, пише белградският в. "Вечерне новости", позовавайки се на правителствен източник.
Според изданието българският премиер Бойко Борисов настоява за такъв анализ и в момента се избират консултанти, които да подготвят доклад и да докажат, че Сърбия ще има полза от „Белене". Българският премиер смята, че АЕЦ "Белене" трябва да стане и балкански, и европейски проект, за да се намерят по-скоро инвеститори, пише "Вечерне новости". "Проектът може да бъде изгоден за сръбската енергийна система, защото бихме могли да получаваме от АЕЦ "Белене" енергия, равна на участието на Сърбия в изграждането на централата", казва председателят на Сдружението за енергетика в сръбската Стопанска камара Слободан Петрович.
Ако Сърбия реши да участва в строителството на "Белене", нейният дял ще бъде 200 млн. евро от планираните общо 4 милиарда евро, пише "Вечерне новости".
*Компанията NEC съобщи, че вече разполага с нова технология, която открива нелегално видео съдържание. Потенциалното супероръжие срещу пиратството открива копията на филми и клипове за секунди и има 96% гарантирана успеваемост. Технологията на практика създава миниатюрна версия на оригиналното съдържание и я сравнява с видео файловете в световната мрежа. Тя е в състояние да открие както копия 1:1, така и променени видео материали като например заснет с камера в киносалона филм. Супер кратките откъси също не са проблем - фрагменти с дължина 2 секунди също могат да бъдат засечени от разработката на NEC. Творението на NEC е супер ефективно - то допуска грешка едва в 5 пет случая на един милион, сочи статистиката от проведените тестове. Технологията е одобрена от ISO като част от MPEG-7 видео стандарта.