Германия пак забранява неонацистка партия

За втори път в следвоенната история на Германия се прави опит за забрана на крайнодясната Националдемократическа партия (НДП), възприемана широко като неонацистка формация и приемник на опасната идеология на Адолф Хитлер.

Бундесратът, горната камара на германския парламент, поиска от Конституционния съд да обяви НДП за нелегална организация. Първият такъв правен казус е повдигнат преди десетилетие при управлението на Герхард Шрьодер, но няма успех - жалбата е отхвърлена заради внедряването на агенти от тайната полиция до най-висшия партиен ешелон.

Сега обаче законодателите са описали в 268 страници защо радикалната партия трябва да бъде забранена, а жалбата е подкрепена от канцлера Ангела Меркел и от 16 германски провинции.

В текста се твърди, че НДП изповядва същата „радикална биологическа идеология", както нацистите през 30-те и 40-те години на миналия век, че разпространява послания, провокиращи омраза и насилие.

Бундесратът се аргументира, че НДП и нейните привърженици целят да подрият демокрацията в Германия и функционирането на държавата. За момента обаче не е ясно какви за шансовете им за успех. За да бъде обявена партията извън закона, са нужни гласовете на шестима от осемте конституционни съдии.

Вътрешният министър на провинция Северен Рейн-Вестфалия Ралф Йангер е убеден, че този път съдиите окончателно ще затворят страницата - и ще прекратят съществуването на основаната през 1964 г. НДП. Той твърди, че сега искът е подробно подплатен с факти и няма спорно събрани доказателства, както при първото дело.

Скептик обаче е бившият председател на Конституционния съд Ханс-Юрген Папиер, според когото забраната на политическа партия може да бъде предприета само като „абсолютно изключение".

По-рано правителството реши да подаде отделен иск до конституционните съдии в Карлсруе. Говорителят Щефан Зайберт описа НДП като „анти-демократична, ксенофобска, анти-семитска и противоконституционна партия, с която всички трябва да се преборим".

Призивите за забрана на НДП зачестиха заради разкритията преди две години, че неонацисти стоят зад серия расистки убийства, извършвани между 2000 и 2007 г.

Новините

Най-четените