Програмната декларация на кабинета "Борисов 2" беше ключовият документ, който забави преговорния процес между ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ, но в крайна сметка даде облика на новото управление и се превърна в свързващо звено на политическата формула.
Програмата е разделена на 20 основни политики и включва целите на бъдещото управление - от разделянето на прокурорски и съдийски Висш съдебен съвет до въвеждане на обществен контрол върху работата на Главния прокурор, от запазване на Валутния борд до кадровите промени в БНБ, от стратегията за сектор "Сигурност" до подготовката за българското председателство на ЕС, от разчета на мегаенергийните проекти до създаването на "катастрофичен пул" за справяне с бедствията, от регулирането на медийната собственост до въвеждането на активна регистрация за гласоподавателите.
Вижте в галерията цялата програма на втория кабинет на Бойко Борисов.
Хаха, Пепе, то и аз изчетох с най-голям интерес т. 2 - "Праавосъдие"... Благопожелателна точка, бих казал. Иначе - за увеличаване на капитала има просто и ефективно решение - повече емигранти и генерирани от тях нети парични потоци Е, шегувам се, разбира се, но съм любопитен какво ще донесе политическата зима
Без да си давам труда да чета програмата е ясно, че документ от 15 страници е абстрактен, общ и благопожелателн. Искаше ми се вместо толкова време да се срещат и да губят време, да сътворят нещо като драфт на конкретни законопрокети, които ще прокарват, за да може поне първите 6-12 месеца да се знае какво ще се прави и да се доработват само детайли, а нататък вече по отработена схема. Този нестабилен вариант, където коалиционните партньори се контролират един друг и са принудени да правят компромиси изглежда по-добър от "бетонната" схема при ореха, където лидерите се разбираха, а депутатите само гласуваха. Опасявам се обаче, че при толкова общо формирани програми, тези ще се изпокарат още на втория месец.
Основният проблем е в системата. Кризата, не само у нас, а и по цял свят, съвсем точно беше определена като "системна" криза. А, както е известно, от системна криза се излиза само по един начин - чрез смяна на системата. За това намирам за абсолютно безсмислено да се четат програми, да се гласува - тези неща само възпроизвеждат сегашната система. Това е. Изхода е в смяна на системата, а не в ремонти или корекции на отделни детайли от нея. Илюзия е да се смята, че подмяната примерно на сегашния елит с честни и добросъвестни хора, би означавало смяна на системата. Елитът е част от нея и рано или късно ще се корумпира, защото самата система е корумпирана като цяло. Виж, каква следва да е новата система - това е доста трудно да се прогнозира, поне за мен. Мога само да кажа, че ако тя се появи, сигурно ще е съвсем различна като качество от сегашната. Толкова различна, че въобръжението се затруднява - прекалено е обременено с информация за сегашната система, че да може да си изгради представа за новата. Но, това пък съвсем не означава, че трябва да спрем с опитите.