Хем бизнесът сит, хем токът по-евтин

ДКЕВР няма да променя параметрите на енергийния микс, по който се изчислява цената на тока, а вместо това намери други резерви за поевтиняването му - в нормативно признатите загуби на трите електроразпределителни дружества от 15 на 12%.

Това стана ясно на днешното обществено обсъждане в регулатора, където се разбра, че ДКЕВР няма да увеличава дела на евтината енергия от АЕЦ "Козлодуй" в енергийния микс, нито ще изключи от него скъпите тецове на Христо Ковачки, както предлагаше министърът на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев.

Така регулаторът успокои миньорите от мините на Ковачки, които бяха подканени да излязат на протест утре заради очакваното намаление на работата им.

На регулирания пазар - за битовите потребители и малкия бизнес, цената на АЕЦ е 44 лв. за мегаватчас, докато електроенергията от фотоволтаиците се изкупува по 485.60 и 699.11 лева за мегаватчас. От всички ТЕЦ-ове, които произвеждат електроенергия пък, най-скъп е токът от Топлофикация-София - 326.23 лева за мегаватчас.

"Мога да ви гарантирам, че решението е най-компромисното", коментира председателят на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова.

Според експертите анализът, направен от регулатора, показва, че намалението на цените сега няма да предизвика сериозни затруднения за която и да е от компаниите.

ДКЕВР предлага от 5 март токът да поевтинее: за битовите абонати на ЧЕЗ със 7.2%, за ЕВН - със 7.3%, а за "Енерго-Про" - с 6.22%.

От трите компании възразиха, че по този начин се поставя под въпрос осъществяването на инвестиционните им програми.

До 12 часа утре компаниите ще представят писмените си становища. След това ДКЕВР на закрито заседание ще определи окончателно с колко да падне цената.

Очаква се тя да е в сила до 1 юли.

Новините

Най-четените