От 53% на 70% в рамките на 100 дни е скочил делът на хората, които са убедени, че правителството на Пламен Орешарски работи в полза на тесни икономически и политически кръгове. Това показват резултатите от проучване на „Алфа Рисърч" за обществените нагласи в началото на новия политически сезон.
От 39% на 26% спадат привържениците на тезата, че дейността на кабинета е в полза на обществото. Едва 7.5% от пълнолетните българи смятат, че през периода "на високи държавни длъжности са издигани най-компетентните и почтени личности". Още по-малко, едва 5 на сто, са съгласни, че "процедурите, по които се издигат и назначават хора на високи постове са прозрачни и честни".
Даже 70% от привържениците на БСП и 58% от тези на ДПС не одобряват кадровите критерии на властта.
Все по-нехаресвани
Подкрепата за правителството и премиера остава на същото равнище, от което стартира, респективно - 23% и 29%. За сметка на това, почти двойно нарастват отрицателните оценки за дейността им. Ако в началото на юни близо половината от пълнолетните българи нямаха определено мнение за тяхната работа, а критичните оценки бяха около една четвърт, то в края на август хората с негативно отношение към кабинета се увеличават от 28% на 47%, а тези към министър-председателя - от 25% на 44%. Неутралитет запазват само една четвърт от анкетираните.
21% от анкетираните признават, че са направо гневни на управляващите, а още 55% се определят като разочаровани.
Няма съществена статистическа разлика в ръста на отрицателните оценки сред жителите на отделните типове населени места, възрастови и образователни групи. Така напр. през последните три месеца критични оценки в София се увеличават от 39% на 57%, в областните градове - от 32% на 49%, в малките градове - от 23 на 42%, а в селата - от 18% на 40%. Навсякъде негативното отношение доминира над положителното.
След два месеца протести, единствено симпатизантите на БСП и ДПС запазват консолидирана подкрепа за правителството. 60% от симпатизантите на Атака, почти толкова колкото на ГЕРБ, Реформаторския блок и привържениците на други партии, са недоволни от дейността на кабинета и премиера.
„Именно стеснената социална база на управлението осигурява много малък резерв за действие и свобода за маневри при решаването на неизбежно възникващите проблеми и осъществяването на дългосрочни политики", коментират от „Алфа Рисърч".
София е България
51% от пълнолетните граждани на страната подкрепят протестите за оставка на правителството, 33% - подкрепят контрапротестите в полза на правителството, 16% - не подкрепят нито едните, нито другите.
Близки са и резултатите за морално-политическата оценка на протеста срещу правителството. За 47% този протест е справедлив, за 23% - не е справедлив. Според 18% е справедлив, но в България нищо не може да се промени и затова няма смисъл да се правят опити.
Според „Алфа Рисърч", резултатите показват, че гражданите се връщат в политиката - 84% от тях избират страна в протестите „за" и „против" кабинета. „Признаването на моралния характер на протеста за оставка на правителството (43% го определят като справедлив, а 23% - като несправедлив) определя и превеса на хората, които го подкрепят (51%) срещу онези, които застават зад исканията на контрапротестите (33%)", посочват социолозите.
В същото време, проучването показва, че лансираната от властта и близките й медии фраза „София не е България" не е коректна. В София и по-големите градове „Алфа Рисърч" действително измерват с 10-12% по-висока подкрепа за оставката на кабинета, но не откриват статистическа зависимост.
„Ако изобщо можем да говорим за някакви разделителни линии, те минават по три оси - образование, възраст и най-вече - политически пристрастия. Единствено в най-високите възрастови, в най-ниските образователни групи и сред симпатизантите на БСП и ДПС (голяма част от които са от тези групи) доминира подкрепа за контрапротестите", коментират социолозите. Те припомнят, че трудовата миграция е довела до съсредоточаването на младото и средното поколение в няколко големи града.
„Алфа Рисърч" коментира, че изкуственото разделение в обществото се прави с цел да се задвижи пусковия механизъм за разширяването на социалната база на правителството на принципа "враговете на моите врагове са мои приятели".
Електоратът се превръща в граждани
70% подкрепят тезата, че в България започва да се създава силно и будно гражданско общество.
Недоверието в способностите за саморегулация на политическия елит, вкл. от страна на опозицията, се споделя и от симпатизантите, и от критиците на протестите. 81% смятат, че в България е по-добре да има силно гражданско общество, което да контролира управляващите, които и да са те, вместо да се разчита, че те сами ще поправят грешките си - едва 4% вярват в "авто катарзиса" на политиците.
Според 63% от анкетираните, ако не бяха протестите, управляващите нямаше да отстранят Делян Пеевски от ДАНС и да отменят други скандални назначения.
Именно заради високия скептицизъм, че правителството и подкрепящите го партии имат желанието и възможностите да коригират сами своето поведение, след два месеца разнопосочна гражданска активност (протести и контрапротести), изкристализира тезата, че е по-добре управляващите да работят "под натиск" (56%), отколкото протестите да спрат и правителството да работи "без граждански натиск" (32%).