Европарламентът отписа "Южен поток"

Европейският парламент прие обща резолюция, в която обвинява Русия за нарастване на напрежението в Украйна и настоява газопроводът „Южен поток" да не се изгражда. Вместо него трябва да бъдат намерени други газови доставчици.

Документът е изготвен от представители на Европейската народна партия, европейските социалисти, либералите, зелените и консерваторите. Самата резолюция е за руския натиск върху Украйна и мерките, които трябва да предприеме Европейският съюз.

В изготвения общ проект на резолюция има и призив за мерки срещу руски фирми, особено в енергийния сектор. Евродепутатите се обявяват още за намаляване на зависимостта от руски петрол и газ, за пълно прилагане на Третия енергиен пакет и за прекратяване на вноса на газ при необходимост.

Заради резервите на левицата към текста за „Южен поток", той беше подложен на отделно гласуване и получи одобрението на огромно мнозинство от евродепутатите. Илияна Йотова от БСП, която е в групата на европейските социалисти, посочи, че все пак става дума за незаконодателна резолюция, която има само препоръчителен характер и вероятно ще бъде използвана предизборно.

Андрей Ковачев от ЕНП, която беше водещата политическа група при оформянето на документа, обърна внимание, че ГЕРБ е „за" „Южен поток", стига проектът да бъде изцяло съобразен с европейското законодателство.

С резолюцията европарламентът призовава за разширяване на индивидуалните санкции към високопоставени руски представители, както и за готовност за незабавно въвеждане на общи икономически санкции. Има и призив за мерки срещу руски компании и техните дъщерни дружества в ЕС, особено в сектор „Енергетика".

Откажем ли се от „Южен поток", спираме да се развиваме, твърди Драгомир Стойнев

Ако Европейската народна партия (ЕНП) спечели еврпейските избори, реално „Южен поток" може да бъде спрян, коментира министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на извънреден брифинг.

По думите му „Южен поток" е важен, стратегически, инвестиционен проект, който позволява сигурност при доставките на природен газ, който е от икономическа полза за страната, с хиляди работни места в най-бедния регион.

„Бъркаме ли, че искаме да имаме сигурност на доставките на природен газ за България? Какъв бе отговорът за "Набуко"? Трябва да се откажем - да не се развиваме. "Южен поток" ще бъде един от основните стимули за икономическия растеж през тази година", каза още министърът. Според него, ако наистина започне изграждането му, може да се очаква икономически растеж над 2%.

„Иначе ние ще се откажем от 5000 работни места, от работа за българските фирми, ще се откажем от сигурни доставки на природен газ за България. Отново ние трябва да треперим, недай си Боже, в някоя държава да не стане конфликт, за да ни се прекъснат доставките на природен газ, докато проектът ТАП бъде изграден, и започнем да получаваме допълнителни количества природен газ от консорциума Шах Дениз 2", допълни Стойнев.

По думите му загубите при спирането на „Южен поток" ще имат конкретни измерения. „Когато се спира работата с основен търговски партньор, сами разбирате, че по никакъв начин няма да се стимулира българската икономика, а ние се отлепихме от дъното. Ние тръгнахме по пътя на икономическия растеж. Трябва с нашите стратегически партньори да се съгласим за конкретни негативни дейстия срещу тях, само защото някои държави са далеч, нямат такива връзки, икономически, и да угодим на едно общо решение", каза Стойнев.

„Да, ние ще спазим това решение, но ще се борим да има солидарност по отношение на тези санкции. Ще се борим и за финансов механизъм и най-пострадалите държави да бъдат компенсирани", каза още Драгомир Стойнев.

Общи санкции, индивидуални последици

Европейската комисия е връчила на всяка страна от ЕС документ, чрез който да се запознае с последиците, които би имало за нея евентуално налагане на по-тежки търговски и финансови санкции на Русия заради действията й в Украйна. Те са се запознали само с рисковете, които ги касаят пряко, но не и с тези, които се отнасят до всички 28 членки на ЕС, за да се избегне изтичане на поверителна информация.

В документите се разглеждат няколко категории санкции в области като енергетика, финанси и търговия, и се описват последиците, които налагането на по-тежки санкции би имало върху двустранните икономически отношения между Русия и съответната страна.

Страните имат срок до 22 април да отговорят на Европейската комисия, която след това ще изготви пакета санкции. Целта е до следващата седмица да се постигне консенсус, за да могат лидерите на ЕС да вземат решение, ако ситуацията в Украйна се влоши.

На среща през март лидерите на ЕС се споразумяха, че ще преминат към т.нар. трета фаза на санкции срещу Русия, но само ако има влошаване на ситуацията в Украйна.

Много зависи и от резултатите на планираната за днес среща в Женева на външните министри на САЩ, Русия и Украйна и върховния представител на ЕС за външната политика. Ако в Украйна настъпи влошаване, тогава лидерите на ЕС може да се съберат на среща на върха следващата седмица и да вземат решение за трета фаза на санкции.

Междувременно вицeпремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев свиква заседание на Националния щаб за мониторинг на обстановката в Украйна. Ръководители на специални служби, представители на министерства, държавни агенции, директорите на главните дирекции "Национална полиция", "Пожарна безопасност и защита на населението" и "Гранична полиция" и ръководители на други структури ще разгледат развитието на обстановката в Украйна и ще анализират възможни бъдещи решения.

#3 Оня Дето Го Трият 17.04.2014 в 11:37:53

А интересно що двама българи (уж българи) ронят сълзи тука за Южния поток. Ми той нали е предназначен за Запада, не е предназначен специално и само за България. А Запада пък не го ще. Тогава вие що рИвете? Тоест като какви и от каква позиция се чувствате ощетени?

#5 Citizen X 17.04.2014 в 12:02:43

Йовке, от южния поток една от най-заинтересуваните държави е твоята втора родина, талянско. Ако тръбата се случи, ще се отрази на редица крайни цени. Въпросът е само да се уреди не по водкаджийски, демек, чрез дикат.

#6 Оня Дето Го Трият 17.04.2014 в 12:18:39

Йофке, освен грозна си и тъпа. И обратно. От тебе отговор - нула. Айде и Пузев ако може да обясни в ролята на какъв сега плаче?

#12 Борката 17.04.2014 в 13:29:30

Антилогична политика на Западна Европа.На първо място на всички политици в Евро парламента е ясно, че диверсификацията си има цена.Какво и как ще забранят е тяхно решение, но решение на Москва е следващият ход , по вече утвърдените трасета, а без тях вече Европа действително неможе.Тук подчертавам, че интересът е взаимен , защото и Русия се нуждае от свеж доларов поток.В тази светлина заплахите за реверсиране на износния поток към Азия, отправени от Лавров не звучат сериозно.Защо след като има такава възможност не е осъществен такъв износ? На второ място, цената на различен от руския газ е в рамките на 12 до 24 процента по-скъп и съответно натоварващ производството.Тук дори не стои въпроса дали икономически стопанствата могат да си го позволят? Разбира се ,че могат, но дали могат да си го позволят в социален аспект-цяла друга вселена! Резолюцията сигурно ще бъде успешно гласувана ,с ясното съзнание, че ще се отвори още по-голяма дупка в икономиката на Европа, със всички произтичащи от този факт последствия.Тоест , отново сме свидетели, как в името на политическата идея се посяга на заетоста в най-широк смисъл. Разбира се, такъв акт ще има и положителен аспект , относно производствата, базирани на електрическа енергия и особено тези интегрирали когенарации, дори и на тези без такива, доколкото компонентната цена на газта е калкулирана в цената на тока. Като цяло спъвайки Южен поток, Европа прилича на войникът , който през войната, казва отрежете ми здравия крак, защото в другия съм ранен и по-този начин ще бъда сигурен , че повече на фронта така и така няма да ме изпратят.

#13 Борката 17.04.2014 в 13:41:52

Като цяло производството в Европа пада и то, като ясно изразена тенденция, което в краткосрочен аспект,за страни като България и Румъния е добре,но вилицата на Китай и производни е ясно надвиснала надвиснала над континента.Изплуването е във високите технологии и утвърдените марки, но тъй-като всичко е в частни ръце,идеята ,каква част трябва да се реинвестира в социума остава само в главите на висшия мениджмънт. Според мен , нещата не са никак розови...Но да видим...

#15 Оня Дето Го Трият 17.04.2014 в 13:54:48

Пузев Потока да минава откъдето си иска. Или да не минава. Аз питам в ролята на какъв плачеш ти за него, ако основния му клиент западняците решат по някаква причина че не го щат? Ами не го щат бе, събудили се и решили, че не го щат. Ти защо плачеш за Южен поток, като той не е предназначен специално за България?

#16 янаки 17.04.2014 в 16:51:22

Два преведени от мен абзаца от статия в "The Financial Times", Великобритания с мнение на еврокомисарът Антонио Таяни по въпросите на промишлеността , който смята, че „трябва да се държим много предпазливо и грижливо да обмислим и претегляме, преди да преустановим важни инвестиционни и търговски отношения, които ние подържаме с Русия”. Еврокомисарят по въпросите на търговията Карел де Гюхт (Karel De Gucht) е настроен войнствено, а европейският комисар по въпросите на икономиката и предприемачеството Антонио Таяни (Antonio Tajani) заяви, че Европа не може да си позволи противостояния с Русия. „Ние не сме Америка, ние не притежаваме шистов газ, като тях, затова всякакви действия по въвеждането на санкции против Русия ще нанесат голяма вреда на нашите компании, - заяви Таяни пред Financial Times. — В момент, когато Европа се повдига на крака след най-сериозната криза от няколко деситилетия насам, ние трябва да се държим много предпазливо и грижливо да обмислим и претеглим, преди да преустановим важни инвестиционни и търговски отношения, които ние подържаме с Русия”. EU sanctions push on Russia falters amid big business lobbying

#19 Борката 17.04.2014 в 18:42:55

Трябва да е ясно,че спирането на ЮП е действие , което трудно може да се калкулира в едната или в другата посока.Компилирането на въздействията, няма да е повод за смях нито за Русия,а още по-малко за Европа. Принципно лимитирането на граничните условия при производството на коя да е стока е лош признак,без значение от крайните условия. Казвам го от личен опит.

#22 Борката 17.04.2014 в 19:58:08

При всеки сценарий е важно да се намери балансирано решение, с цената на най-малки загуби от двете страни.А за фалит на Русия е наивно да се говори.

#23 янаки 17.04.2014 в 22:51:36

„При подобни санкции, наложени вкупом от Трансатлантическия съюз съвместно с Япония, Южна Корея и Канада, Русия ще фалира за по-малко от 10 месеца.......” Не мога да разбера накъде гледа президентът Обама, че още не е прочел анализа и прогнозта на Levitt Hoste във webcafe.bg от 17.04.2014 г. Но не е късно. Това, което трябва да направи е да изгони държавния секретар Кери и да покани навия Леви да разкаже играта на Путин.

#26 sim4o 18.04.2014 в 02:08:18

... "Европарламентът отписа "Южен поток" ... -------------------------- Европарламентът го отписа - Турция го записа ... ......... "Турският енергиен министър Танер Йълдъз съобщи, че Турция е готова да води преговори с Русия за изграждането на тръби по "Южен поток", ако Москва изяви желание за това. Въпросът по прокарването на газопровода през турска територия ще бъде обсъден на среща между представители на Русия и Турция в Анкара следващата седмица. ..." ... .... .. .. Нека им е зле на нашите, петвековни поробители - ще получават такси от преноса , ще навикнат да живеят - ей така - без да работят, ще се измързеливят .. и ще изпаднат в тежка зависимост ! А ние - ние ще сме добре и ще сме честити - защото при нас, в България ..има такива изявени интелекти ,като Левит Хостел .. Хвала нему !

#27 sim4o 18.04.2014 в 02:14:18

Между другото .. ако преминел по територията на Турция - Южен поток, можело да е по-голям от до сега предвиденият вариант .. Той щял да се разклонява в Турция - като една част отива на терминал на Средиземно море - за кораби (друг вариант-отново тръби по морското дъно) - към Италия, а по-нататък и към Австрия ... а вторият клон , щял да захранва Израел и Кипър - пак чрез подводна връзка ... Но това са - разбира се - само идеи. Хак им е на турците - да изпадат в зависимост ... да взимат транзитни такси - то ей тея такси, ще ги развалят! Толкоз!

#30 Борката 18.04.2014 в 10:20:58

@25, значи тъпотия от подобен порядък скоро не бях чел.

#31 Rowan 18.04.2014 в 10:57:09

Отмъщението е оръжие на слабия. Русия прецака ЕС с Набуко, сеа ЕС си връща. Намерих си един коментар от 2011г.: 1 Rowan | 24.01.2011 10:57 Добро утро, то си е ясно от години, че няма доставчици и за двата газопровода. Малката подробност е, че възможните доставчици на газ за "Набуко" - Азарбайджан и Туркменистан, преди година подписаха средносрочни договори с Русия за изкупуване на почти целия им добив. Отделно и Китай строи газопровод за доставка от този регион. Вариант да се захрани "Набуко" е Иран, но няма как да стане без сваляне на режима там. Кофти е да си останем само с Русия като доставчик, но май нямаме друг начин, а "Южен поток" поне ни предпазва от прищявките на Украйна. Отмъщението по принцип е тъпо нещо, но още по-тъпо е да си съюзник на отмъстителния човек. Защото в желанието си да навресди на другия, той ще прецака всичките си съюзници, та дори и себе си. Украйна е повод, Южен поток е трън в гъ*за на ЕС още от 2011-та, но наи-вече на Германия. Пък Германия изхранва ЕС... Изобщо ситуацията си е ...

#33 Оня Дето Го Трият 18.04.2014 в 11:14:14

Не чета руските форуми, но надали и там има такъв истеричен плач поЮжен поток. Някои хора в тоя форум вероятно са решили, че е предназначен специално за техния апартамент, та толкова присърце са взели проекта

Новините

Най-четените