За петък, 12 март, депутатите от парламентарната комисия по околната среда и водите трябва да одобрят окончателно забраната за отглеждането на генномодифицирани организми в България. С приетите текстове се ограничава отглеждането и за научни цели.
Законопроектът за генетично модифицираните организми (ГМО), предвиден за гласуване на второ четене, бе изваден от дневния ред на пленарното заседание на Народното събрание в четвъртък и върнат отново в Комисията по околна среда и водите. Народните представители обсъдиха забраната, но я оставиха за гласуване за 12 март, когато заместник-министърът на околната среда Евдокия Манева трябва също да се изкаже по темата.
Ако текстовете бъдат гласувани, в България ще се премахне всякаква възможност за отглеждане на генномодифицирани организми.
При обсъждането днес са взети предвид аргументите на Инициативния комитет на родители и граждани, че в настоящия си текст проектът за промени в Закона за ГМО не гарантира механизми за забрана на отглеждане на хибридите царевица "MON 810" и картоф "Амфлора".
Очаква се на извънредното заседание на комисията да бъде преразгледан текстът, така че да не позволи разпространението в българската природа на двата хибрида, чието пускане на пазара Европейската комисия разреши на 2 март т.г. В досегашния законопроект на практика ограничението за буферните зони от 30 км около защитените територии по европейската екомрежа "Натура 2000" не важеше за тези организми, обясни за Webcafe.bg Борислав Сандов от партия Зелените.