Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов отчита нова тенденция в миграцията у нас - към българските села. Това става ясно от стенограмата от правителственото заседание, където Младенов представя отчета за демографското състояние на България.
Министърът отчита положителни промени за последните 10 години в демографското ни развитие: повишен коефициент на раждаемост, намалената смъртност при децата и родилките, както и забавянето на миграцията в страната ни.
За първи път от 2005 г. движението на вътрешната миграция е обърнало посоката си - тогава механичният прираст в полза на селата е около 3000 души. През 2011 г. тези хора са се увеличили над два пъти - до над 7000.
"Миграцията вътре в страната намалява, като за първи път се наблюдава засилено движение към българските села. Намалява миграцията на населението извън страната. Намаляват емигрантите от страната в чужбина. Намаляват емигрантите под 20-годишна възраст. Нараства броят на завръщащите се от чужбина в нашата страна", казва Младенов.
Причина за последното е кризата, поради която много българи, работещи в Гърция, Испания, Италия, Португалия се завърнаха в страната.
По данни на НСИ за 2011 г. общо 90 000 българи са се преместили да живеят в друго населено място в България. За сравнение през 2010 г. това са направили над 150 хиляди души. Намалява отрицателният механичен прираст на населението, който се формира като разлика между броя на заселилите се и изселилите се от страната.
През 2010 г. с положителен механичен прираст са само две области - София и Варна, а през 2011 г. те са вече шест - София и София-област, Русе, Бургас, Варна, Пловдив.
Тоталният коефициент на плодовитост (средният брой на деца, родени от една жена) вече е 1.51 - най-високата му стойност за последните три години.
Нивата на детска и на майчина смъртност са най-ниски за последното десетилетие. При децата през 2011 г. смъртността е 8.5 промила при 17.5 промила през 1997 г. Майчината смъртност пък е 2.8 при 17.6 през 2000 г.
Продължителността на живота на мъжете е с 1.9 години повече спрямо 2002 г., а на жените - с 2 години.
"Най-големият проблем си остава трайното застаряване на населението", казва още социалният министър. През 2001 г. всеки сто човека, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора на пазара на труда. Това съотношение е доста променено - 100 към 68.