Шефът на БАН положи клетва като просветен министър

Академик Стефан Воденичаров положи клетва пред Народното събрание, след като кандидатурата му беше подкрепена от 111 депутати срещу 64 „против" и един въздържал се, съобщи БНР. В полза на председателя на БАН гласуваха само ГЕРБ и независимите народни представители. Всички останали парламентарни групи бяха задружни във вота си срещу рокадата.

От Коалиция за България посочиха, че се разграничават от качествата на акад. Воденичаров, макар, според Сергей Станишев, това да е било „едно от малкото професионални, годни предложения за министри". Лидерът на БСП обясни, че вотът „против" е насочен срещу цялостната политика на кабинета.

Лютви Местан от ДПС заяви: „Защо си отива Сергей Игнатов? Вие дължите това обяснение на българския парламент!". Веселин Методиев от „Синята коалиция" посочи, че „100 дни преди изборите, нов министър не означава, че е човек, който може конкретно да се заеме и да завърши някакъв политически въпрос".

Въпреки това акад. Воденичаров представи един от приоритетите си - оперативната програма „Наука и образование". „Нямаме време за чакане за подготовката на документите за тази програма. Знайте, че от няколко месеца цялата научна и университетска общност непрекъснато работи в тази област. Защото това е единствения изход в момента на създалите се финансови обстоятелства в страната, нещо да влезе и да подпомогне науката", заяви той.

Воденичаров оглави МОМН, след като бяха открити голям брой неуредици във Фонд „Научни изследвания" и премиерът Борисов поиска оставката на тогавашния министър Сергей Игнатов.

Воденичаров от декември 2012 г. е председател на Българската академия на науките (БАН) и ще си вземе неплатен отпуск от академията. Той там наследи починалия академик Стефан Додунеков. Дотогава беше шеф на Института по металознание, съоръжения и технологии "Акад. Ангел Балевски".
Стефан Воденичаров оглавяваше инициативния комитет в подкрепа на тезата за развитие на ядрената енергетика в България чрез строеж на нова атомна централа на провелия се в края на януари референдум. Комитетът беше подкрепен от БСП.

Новините

Най-четените