23% от учениците между 10 и 14 години са били подложени на кибертормоз поне веднъж през последната учебна година. Това показват резултатите от проучване на УНИЦЕФ и Дружеството на психолозите за кибер насилието сред децата в България.
В изследването на тормоза и кибертормоза сред деца участват 5 софийски училища и 1643 ученици от III до VII клас.
Кибертормозът (cyberbullying) е новата форма на насилие между деца. Насилието се извършва чрез използването на мобилните телефони и интернет (социални мрежи, skype и др.).
При 14-годишните почти 1/3 от тормоза в училище става по мобилните телефони и през интернет. 13% от учениците признават, че са използвали кибертормоз срещу друг човек поне веднъж през последната година, а 3% - че им се случва да го правят всяка седмица.
Най-честите форми на кибертормоз са: пускане на клюки през социални мрежи (56% от случаите); обидни обаждания по GSM (56%); заплашителни SMS-и (49%); пускане на неприлични или фалшиви снимки (39%) и др.
Едва 24% от „жертвите" са споделили за тормоза с учителите си. Най-често това се споделя с майката, но много малко от родителите и учителите знаят какво е Кибертормоз и как могат да се справят с него. 29% от децата казват, че не споделят с никого, че са тормозени.
Кибертормозът се определя за много по-страшна форма на насилие, защото за него няма прегради и граници, той се случва навсякъде и по-всяко време. Докато почти 1/3 от насилието сред децата вече е в кибер пространството, скрито зад анонимността и безразличието, това е формата на тормоз, която възрастните (учители и родители) най-малко познават и я игнорират. Това налага промяна в начините на комуникация не само помежду връстниците, но и между децата и техните майки и бащи, кометират психолози.
Парадоксално се оказва, че част от последиците от тормоза са еднакви при мъчителите и жертвите. Такива са например податливостта към депресия, трудността да се формират пълноценни отношения с другите, вероятността за предаване през поколенията и т.н.
Почти всички форми на класическия тормоз могат да се прехвърлят в киберпространството, твърдят психолози.