След реакциите на политическите сили за случилото се в парламента и в Пловдив - с погрома над джамията на 14 февруари, се изказа и президентът Росен Плевнелиев.
Наблюдаваме в последните дни етническа ескалация на напрежението. Няма как като държавен глава аз да бъда спокоен тогава, когато се извършва посегателство върху религиозни храмове в България.
За мен е изключително важно да се гарантира граждански, етнически и религиозен мир в нашата държава. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти.
За съжаление, етническата конфронтация в България е една много грозна част, и се надявам да не бъде част от нашето ежедневие, а да бъде изключение.
За съжаление, тя е следствие на нагнетяването на напрежението, агресия и използването езика на омразата, включително от политически водачи и лидери. Много е важно да се излезе с аргументи. Моят апел е за толерантност, за добър пример от страна на политическите лидери, а не за партизански подход и използване езика на омразата.
Нека политическите лидери да бъдат пример за уважение към различните, а не за противоборство на всяка цена, каза Росен Плевнелиев.
На "Дондуков" 2 се състоя среща между президента Росен Плевнелиев и лидера на ДПС Лютви Местан в рамките на месеца на политическите консултации.
Проектът за декларация на Михаил Миков
Председателят на парламента Михаил Миков предлага Народното събрание да призове с декларация парламентарните и извънпарламентарните политически сили и други организации да се въздържат от действия, които биха могли да се определят като партийно или друг вид неприемливо използване на деня на Левски.
Проектът на декларация във връзка с ескалацията на напрежение на етническа, религиозна и политическа основа е внесен от председателя на парламента на 18 февруари 2014 г.
В проектодокумента се предлага Народното събрание да призове в навечерието на Деня на Апостола на свободата Васил Левски всички български граждани и политически формации да се ангажират да следват неговия завет за "демократска република", в която "българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение... и всички ще спадат под един общ закон...".
В проекта на декларация е записан и призив за висока отговорност на всички политически сили, на първо място - на парламентарните групи, да не допускат техни представители с неприемливи и провокативни изказвания да създават напрежение, омраза и засягане на националното единство и интересите на българските граждани.
Михаил Миков предлага Народното събрание да декларира, че отхвърля и се противопоставя на проявите на екстремизъм и вандалщина, публичното оправдаване на събития и признаване на личности от българската история, изповядвали фашистка идеология, както и да осъди всякакви посегателства срещу религиозни храмове и обругаването им по брутален начин в съчетание с недопустими ксенофобски послания.
В мотивите към проекта на документ Михаил Миков подчертава, че утвърждаването на политическата умереност, на конструктивния диалог, на атмосферата на разбирателство и добронамереност и на търсенето на съгласие в името на националния интерес нямат алтернатива и следва да се прогласят изрично за приоритет на 42 НС.