Сигурността на енергийните доставки заради кризата в Украйна и напрежението с Русия ще бъде обсъдена днес в Брюксел.
През Украйна минава над една трета от природния газ, който Русия доставя на Европа. Около 25 на сто от синьото гориво, което се консумира в европейските страни, идва от Русия. Но при петрола зависимостта е по-голяма - там има тенденция за увеличаване на доставките. Според статистиките на Международната енергийна агенция, две трети от приходите на Русия в енергийния сектор идват от продажбите в ЕС.
Опасенията на анализатори са, че някои страни-членки на ЕС, сред които и България, са силно зависими от руските енергийни доставки и Кремъл може да ги използва като "заложници", като спре кранчето.
Като цяло в ЕС предпочитат кризата в Украйна да бъде уредена чрез посреднически действия. Страните в общността са разделени в позицията си дали трябва да се използва политиката на санкции спрямо Русия заради действията й в Крим.
Съветът на НАТО се събира извънредно
Вашингтон вече прекъсна военните връзки с Москва, както и търговските преговори, освен това заплаши, че може да наложи и допълнителни санкции.
Съветът на НАТО днес отново се събира извънредно по темата Украйна по искане на Полша, на базата на член 4 от Вашингтонския договор. Текстът предвижда консултации между съюзниците, ако е застрашена териториалната цялост, независимостта и сигурността на дадена страна от алианса.
Позицията на Полша е, че събитията във и около Украйна са заплаха за граничещите с нея държави от НАТО и имат директни последици за сигурността на евроатлантическото пространство. НАТО вече отправи призив към Русия да изтегли войските си от Украйна.
Снощи на извънредно заседание се събра и Съветът за сигурност на ООН. Руският посланик в световната организация Виталий Чуркин заяви, че сваленият украински президент Виктор Янукович е поискал в писмо до руския държавен глава Владимир Путин Русия да използва военна сила в Украйна, за да защити украинското население.
"Руската интервенция в Крим има за цел да защити нашите граждани и сънароднниците ни", каза Чуркин и добави, че действията на Русия в Украйна са напълно адекватни и легитимни.
Руските войски приключиха с "демонстрацията на сила" край границите с Украйна
Руският президент Владимир Путин нареди всички войски, участващи във военните учения, да се върнат в местата за постоянна дислокация. Това съобщи пред журналисти неговият говорител Дмитрий Песков. Това се случило, след като Путин се запознал с доклада за успешно проведените учения.
Президентът лично наблюдава вчера финалния етап от ученията на полигона в Ленинградска област, които са част от внезапната проверка на войските в Западния и Централния военни окръзи, включително на силите на Северния и Балтийския флот. Ученията започнаха на 26 февруари. В ученията участваха 150 000 военнослужещи, почти 1000 танка, над 100 вертолета, самолета и бойни кораби.
"Русия ще обсъжда със западните си партньори ситуацията в Украйна и пътищата за излизане от кризата само ако се изпълнява споразумението от 21 февруари и ако в преговорите участват всички политически сили в Украйна", съобщи източник от външно министерство пред РИА Новости. Споразумението от 21 февруари, подписано от Виктор Янукович и опозицията, предвижда провеждане на конституционна реформа в Украйна и сформиране на коалиционно правителство.
Още на следващия ден след подписването му обаче събитията в Украйна взеха рязък обрат, довел до завземане на властта от опозицията и прогонване на Янукович.
Москва продължава да настоява, че навлизането й в Крим е заради защита на рускоезичното население в района.