Македонското външно министерство изтри от уебсайта си "преценките", че у нас живеели 750 000 "македонци", а в Гърция - 700 000, съобщи кореспондентът на в. "Труд" в Брюксел Веселин Желев.
Това е станало докато Еврокомисията е обявявала в Страсбург доклада за напредъка на Скопие по въпроси, повдигнати от срещата на външните министри на ЕС през декември м.г., включително и загрижеността на България за състоянието на съседските отношения.
Според еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле откритите двустранни въпроси между държавите-кандидатки и тези от ЕС трябва да се решават преди началото на преговорите за членство.
Скопие ги чака от октомври 2009 г., но проблемът е гръцкото несъгласие с името на бившата югорепублика. Сега към този спор се добавя и българското искане за правни гаранции за доверие между двете страни.
"Не искаме тези мини на неразрешени двустранни проблеми да избухват по средата на присъединителния процес", каза Фюле. На въпрос дали днес Македония е по-готова за преговори отколкото през декември, комисарят каза: "Краткият отговор на въпроса е: "Да, но...". Според Комисията слабото място на бившата югорепублика е изпълнението на обещанията.
Това се отнася най-вече до споразумение от 1 март т.г. за решаване на политическа криза избухнала в Скопие миналата Коледа. Тогава опозицията бойкотира парламента и последваха улични сблъсъци.
Тезата на Брюксел е, че властта в Скопие още не е урегулирала по европейски отношенията си с медиите и че самоцензурата и натискът върху тях продължават.
В частта за българо-македонските отношения ЕК казва: "Двете страни съобщават за много малко нерешени въпроси". Констатацията засяга преговорите при закрити врати по проектодоговор за добросъседство, чието подписване България постави като условие, за да се съгласи на присъединителни преговори със Скопие.
Днешният доклад на Брюксел има технически характер и не съдържа редовната препоръка към останалите да започнат преговори с Македония. Теоретически, най-рано през юни среща на върха на ЕС може да разгледа отново този въпрос.
В последния момент Комисията отложи публикуването на доклади за напредъка на Сърбия и Косово към дата за преговори. Премиерите на двете страни Ивица Дачич и Хашим Тачи отново са поканени за преговори в Брюксел за нормализиране на отношенията си.